Ultimul minut

Sport 19 Februarie 2015 / 00:00 526 accesări

UEFA Champions League

Rezultatele înregistrate marţi seară, în manşa tur din optimile de finală ale UEFA Champions League: Paris Saint-Germain - Chelsea Londra 1-1 (Cavani 54 / B. Ivanović 36) și Șahtior Donețk - Bayern Munchen 0-0. Meciurile retur se vor disputa la 11 martie.

Cursuri pentru formarea arbitrilor de fotbal la Constanța

Asociaţia Judeţeană de Fotbal (AJF) Constanţa şi Comisia Judeţeană de Arbitri organizează cursuri gratuite pentru formarea arbitrilor de fotbal. Cursurile vor debuta la 5 martie și vor avea loc în fiecare joi, de la ora 19.00, în sala mică a Casei de Cultură a Sindicatelor din Constanța. Cei interesați, care trebuie să aibă vârsta minimă de 14 ani, încă se mai pot înscrie, la sediul AJF Constanța, din strada Ion Bănescu nr. 2. Persoană de contact: Dumitru Momescu (telefon: 0732.655.983).

FC Viitorul II, locul 4 la Cupa „Juventus”

FC Viitorul II a disputat, ieri, finala mică a Cupei „Juventus”, competiție la care antrenorul Cristian Cămui a folosit atât juniori republicani, cât și componenți ai formației de seniori. În meciul pentru locul al treilea, disputat în compania formației de Liga a III-a Gloria Popeşti Leordeni, constănțenii au cedat cu scorul de 1-2 (0-1). FC Viitorul II a deschis scorul prin Ionuţ Vînă, în min. 34, însă Gloria Popești Leordeni a întors rezultatul în partea a doua înscriind în minutele 46 (din penalty) şi 55. Au evoluat pentru FC Viitorul II: Tordai (63 Dur-Bozoancă ) - Torişte (63 Băluţă), Hodorogea (63 Hasnaş), Iacob (59 Vasiu), Perju (46 Otei; 78 Şandru) - Gheorghe (59 Cruceru), Vaştag (63 Ţugui ) - Tudoran (63 Panait), Vînă (63 Cicâldău), Coman (59 Măţan) - Cioablă (46 C. Ene).

Constănțenii Cătălin Căşaru și Alex Filip vor lupta în gala Superkombat de la Ploieşti

Prima gală Superkombat din acest an este programată la 7 martie, în Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti, şi programează meciuri pe reguli de K-1, confruntări de MMA şi o partidă de fete. La evenimentul de la Ploieşti participă sportivi din 12 ţări, printre care Benjamin Adegbuyi, neînvins de doi ani şi jumătate, şi fraţii Bogdan şi Andrei Stoica. De asemenea, ploieşteanul Amansio Paraschiv, câştigător recent al unui turneu în China, va încerca să cucerească titlul mondial Superkombat New Heroes, în faţa albanezului Julian Imeri, campionul WKA (World Kickboxing Association), într-o confruntare care va unifica ambele centuri. Promotorul Eduard Irimia a afirmat că a selectat opt dintre cei mai buni grei din lume pentru acest eveniment, cu excepţia lui Cătălin Moroşanu. În programul galei sunt incluse 14 meciuri, dintre care două pe reguli de MMA şi unul între fete pe reguli K-1. Printre românii confirmaţi se numără Cristian Ristea, Cristian Spetcu, Robert Stoica, Andrei Ostrovanu, Bogdan Năstase şi Cristiana Stancu, dar și constănțenii Cătălin Căşaru și Alex Filip. Printre greii selectaţi se numără polonezul Michal Wlazlo (1,96 m, 118 kg, 10 victorii - 4 înfrângeri), D'Angelo Marshall (1,94 m, 105 kg, 22 de victorii - 2 înfrângeri) din Curacao şi albanezul Rustemi Kreshnik (1,87 m, 108 kg, 30 victorii - 7 înfrângeri).

Liga Națională de handbal feminin

Etapa a 19-a a Ligii Naționale de handbal feminin a programat, aseară, ultimele două partide: HCM Baia Mare - Mureșul Tg. Mureș 37-20 și Corona Brașov - HCM Roman 25-15. Clasament: 1. HCM Baia Mare 54p, 2. CSM București 50p, 3. Corona Brașov 45p, 4. SCM Craiova 36p, 5. HCM Roman 35p, 6. Dunărea Brăila 30p, 7. HC Zalău 28p, 8. CSM Ploiești 24p, 9. HCM Rm. Vâlcea 23p, 10. Cetate Deva 18p (golaveraj: 483-544), 11. Unirea Slobozia 18p (465-529), 12. CSU NEPTUN CONSTANȚA 16p, 13. U. Cluj 14p, 14. Mureșul Tg. Mureș 0p.

Begu, în sferturi la Rio de Janeiro

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, cap de serie nr. 2 şi locul 34 WTA, s-a calificat, ieri, în sferturile de finală ale turneului de la Rio de Janeiro (Brazilia), dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari. În turul secund, Begu a trecut, cu scorul de 6-2, 6-4 de americanca Bethanie Mattek-Sands (SUA), locul 214 WTA, la capătul unui meci care a durat o oră şi 28 de minute. Pentru calificarea în sferturi, Begu şi-a asigurat un cec în valoare de 6.175 de dolari şi 60 de puncte WTA. Pentru un loc în semifinale, Begu va juca împotriva israeliencei Julia Glushko (149 WTA), care a trecut, cu 6-3, 6-1 de americanca Grace Min (104 WTA). Tot la Rio, perechea Irina-Camelia Begu / Maria Irigoyen (România / Argentina), cap de serie nr. 1, s-a calificat în turul al doilea. Begu şi Irigoyen au trecut, în primul tur, de cuplul Dinah Pfizenmaier / Anna Schmiedlova (Germania / Slovacia), scor 6-1, 6-1. În sferturi, Begu şi Irigoyen vor întâlni perechea Veronica Cepede Roig / Beatriz Garcia Vidagany (Paraguay / Spania). Pentru accederea în sferturi, Begu şi Irigoyen vor primi 60 de puncte în clasamentul de dublu şi un cec în valoare de 1.820 de dolari. La simplu, Andreea Mitu, locul 117 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-7 (5/7), 6-3, 6-4, de Julia Glushko (Israel), locul 149 WTA, în primul tur. Mitu, care a pierdut după un meci de două ore şi 40 de minute, va primi un punct WTA şi un premiu de 2.100 de dolari pentru prezenţa pe tabloul principal al competiţiei din Brazilia.

România a fost învinsă de Grecia în Liga Mondială la polo

Echipa de polo a României a fost învinsă, marţi seară, pe teren propriu, de reprezentativa similară a Greciei, cu scorul de 12-18 (2-3, 3-4, 4-8, 3-3), în cea de-a patra partidă din Grupa A europeană a Ligii Mondiale. În primele trei meciuri din grupă, tricolorii au fost învinşi de Grecia, scor 8-15, şi de Ungaria, 10-20, obţinând o singură victorie, 14-13 cu Slovacia, după prelungiri. Tricolorii au rămas pe locul 3 în Grupa A, cu două puncte, fiind precedați de Ungaria (12p) şi de Grecia (9p), în timp ce Slovacia a rămas cu un singur punct, după ce pierdut în fața Ungariei, scor 12-13. Tricolorii vor susține următorul meci tot pe teren propriu, cu Ungaria, la 17 martie.