Ultimul minut

Sport 19 Aprilie 2014 / 00:00 978 accesări

DINAMO, PE LOCUL 3 ÎN DA1 LA VOLEI MASCULIN

Vineri, în Divizia A1 la volei masculin, s-a jucat meciul 4 din finala mică, duel care a opus echipele Dinamo Bucureşti şi SCM Universitatea Craiova. Dinamo, care a evoluat pe teren propriu, a învins, cu 3:1 (18:25, 25:21, 25:15, 25:21) şi a cucerit medaliile de bronz. S-a jucat în sistemul “cel mai bun din cinci partide”, iar bucureştenii au câştigat seria cu scorul general de 3-1. În campionatul masculin de volei mai este de jucat o singură partidă, cea care va decide ocupanta locului 7 în clasamentul final. Meciul este programat joi, la Galaţi, unde echipa locală Arcada va primi vizita lui Phoenix Şimleul Silvaniei.

CSM TÎRGOVIŞTE, PRIMA FINALISTĂ A LN DE BASCHET FEMININ

Echipa de baschet feminin CSM Tîrgovişte este prima finalistă a Ligii Naţionale, după ce a învins joi seară, pe teren propriu, formaţia CSU Alba Iulia, cu 80-68 (44-27), în a doua partidă din cele trei programate în semifinale. În primul joc, disputat la Alba Iulia, CSM s-a impus cu 77-67, iar cu scorul de 2-0 la general s-a calificat în finala campionatului.

NAŢIONALA DE HOCHEI PARTICIPĂ LA CM

Echipa naţională de hochei pe gheaţă a României va debuta duminică, în compania Poloniei, la Campionatul Mondial 2014, Divizia I, Grupa B, găzduit de capitala Lituaniei, Vilnius. România se va bate pentru menţinerea în al treilea eşalon valoric al hocheiului mondial cu echipele Poloniei, Croaţiei, Lituaniei, Olandei şi Marii Britanii. România va juca duminică, de la ora 16.30, cu Polonia, luni va întâlni Marea Britanie (13.00), miercuri e programată partida cu Croaţia (16.30), joi se va disputa meciul cu Lituania (20.00), iar ultima partidă va avea loc sâmbăta viitoare, cu Olanda (13.00). Prima clasată promovează în Grupa A, iar ultima retrogradează în eşalonul interior. Anul trecut, România a ocupat locul 3 la turneul de la Doneţk, după Ucraina, Polonia şi Olanda, însă înaintea Lituaniei şi Estoniei. Tricolorii s-au clasat pe poziţia a treia şi în 2012, la Krynica (Polonia), fiind devansaţi de Coreea de Sud, Polonia şi Olanda, dar terminând înaintea Lituaniei şi a Australiei. România a promovat în 2011 în Divizia I, Grupa B, după ce a câştigat turneul de la Zagreb.

EUROLIGA DE BASCHET MASCULIN

Campioana en titre a pierdut şi a doua partidă din sferturile de finală ale Euroligii de baschet masculin şi acum Olympiacos este foarte aproape de eliminare. Meciul de la Madrid a fost dominat clar de gazde în primele trei sferturi - conducând chiar şi cu douăsprezece puncte diferenţă - dar oaspeţii au avut o revenire de senzaţie în ultimul sfert, apropiindu-se pînă la 79-75. A fost prea puţin, însă, grecii ratând finalul partidei, în care spaniolii şi-au asigurat victoria graţie... grecului Bourousis (pivotul lui Real)! La Barcelona nu s-a pus decât problema diferenţei de scor, campioana Turciei fiind mult sub valoarea fostei campioane a Spaniei. Rezultate de joi seară: FC Barcelona - Galatasaray Istanbul 84-63 (2-0 la general) şi Real Madrid - Olympiacos Pireu 82-77 (2-0 la general). Vineri seară s-au jucat partidele CSKA Moscova - Panathinaikos Atena (1-0 la general) şi EA7 Emporio Armani Milano - Maccabi Tel Aviv (0-1 la general). Duminică este programat meciul Galatasaray Istanbul - FC Barcelona, iar luni se joacă partidele: Olympiacos Pireu - Real Madrid, Panathinaikos Atena - CSKA Moscova şi Maccabi Tel Aviv - EA7 Emporio Armani Milano.

NADAL, ELIMINAT DE FERRER LA MONTE CARLO

Liderul ATP, spaniolul Rafael Nadal, a fost învins, vineri, cu 7-6 (7/1), 6-4, de compatriotul său David Ferrer, locul 6 ATP, în sferturile de finală ale turneului de 1.000 de puncte de la Monte Carlo, după un meci care a durat două ore şi 13 minute. Nadal, de opt ori consecutiv învingător în Principat, între 2005 şi 2012, a pierdut al şaselea meci din cele 27 de întâlniri cu prietenul său, Ferrer. Totodată, pentru actualul nr. 1 mondial este doar a treia înfrângere pe zgura de la Monte Carlo. Anul trecut, Nadal a fost finalist la Monte Carlo, cedând în finală în faţa sârbului Novak Djokovic. Într-un alt meci din sferturi, elveţianul Stanislas Wawrinka, locul 3 ATP, a trecut în două seturi, 7-6 (7/5), 6-2, de canadianul Milos Raonic, locul 10 ATP. Într-un alt duel din sferturi, elveţianul Roger Federer, locul 4 ATP, a trecut de francezul Jo-Wilfried Tsonga, locul 12 ATP, scor 2-6, 7-6 (8/6), 6-1. Ultima partidă din sferturi, dintre Novak Djokovic, locul 2 ATP, şi spaniolul Guillermo Garcia-Lopez, locul 38 ATP, s-a disputat vineri seară.

DAN CARTER A REVENIT PE TEREN

Vedeta naţionalei de rugby a Noii Zeelande, Dan Carter, şi-a revenit după accidentare şi deja se gândeşte la Cupa Mondială din 2015. Rugbystul spune că în perioada cât a fost accidentat a călătorit alături de familie, iar acum este gata să ajute naţionala ţării sale să câştige un nou titlu mondial. Unul dintre cei mai bun mijlocaşi la deschidere din lume, Carter a stat departe de terenul de rugby în ultimele şase luni, din cauza unei accidentări pe care a suferit-o într-un meci al echipei sale de club, Canterbury. Noua Zeelandă a câştigat Campionatul Mondial de rugby în 2011. Atunci, Carter s-a accidentat în ultimul meci din faza grupelor şi a ratat cele mai importante partide ale selecţionatei sale.

RECORD DE TRICOURI VÂNDUTE PENTRU LEBRON JAMES

Baschetbalistul echipei Miami Heat, LeBron James, este pentru al doilea sezon consecutiv jucătorul din NBA cu cele mai multe tricouri cu numele său vândute. James, cvadruplu MVP şi dublu campion NBA, îi devansează în topul jucătorilor cu cele mai multe tricouri vândute pe Kevin Durant (Oklahoma City) şi pe Kobe Bryant (LA Lakers). Derrick Rose (Chicago Bulls) se află pe locul 4 în ierarhia realizată în funcţie de vânzările de pe site-ul NBA, poziţia a cincea este ocupată de Stephen Curry (Golden State), iar pe locul 6 este Carmelo Anthony (New York Knicks). Miami Heat este cea mai populară echipă în ceea ce priveşte numărul tricourilor vândute, devansând formaţiile Los Angeles Lakers şi Chicago Bulls.

UN JUCĂTOR SPANIOL DE GOLF ATACAT DE VIESPI LA OPENUL MALAYSIEI

Jucătorul spaniol de golf Pablo Larrazabal a fost nevoit să se arunce într-un lac pentru a scăpa de un roi de viespi, vineri, pe parcursul de la Openul Malaysiei. „Aproape treizeci sau patruzeci de viespi enorme m-au atacat”, a spus jucătorul, care a afirmat că a trăită „cel mai terifiant moment” din viaţa sa. În vârstă de 30 de ani, Larrazabal a fost înţepat pe faţă şi în cap. „Nu ştiam ce să fac. Mi s-a spus să fug şi am fugit ca un nebun, dar erau tot acolo. Ceilalţi jucători mi-au spus atunci să mă arunc în lac”, a explicat Larrazabal. După ce a primit îngrijiri de la medicul turneului, Larrazabal a continuat concursul, el fiind pe locul 25 în clasamentul de la Openul Malaysiei, contând pentru circuitul european EPGA.