Ultimul minut

Sport 01 Iulie 2013 / 00:00 565 accesări

TECĂU - ÎN OPTIMI LA WIMBLEDON, LA DUBLU

Perechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi Max Mirnîi (Belarus), cap de serie nr. 7, s-a calificat, sâmbătă, în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Tecău şi Mirnîi au învins în turul al doilea, cu 6-4, 6-7 (6/8), 7-6 (7/2), 7-5, cuplul australian Samuel Groth / Chris Guccione. În optimile de finală, Tecău şi Mirnîi vor întâlni, astăzi, perechea Ivan Dodig / Marcelo Melo (Croaţia / Brazilia), cap de serie nr. 12. La dublu mixt, Tecău şi jucătoarea indiană Sania Mirza au fost desemnaţi favoriţi nr. 2 şi vor întâlni în turul al doilea perechea germană Julia Goerges / Martin Emmrich.

ASTĂZI ÎNCEPE „OVAL 5 BEACH RUGBY BLACK SEA ROMANIA”

Începând de azi şi până vineri, la Arena Sport a Club Volei Municipal Tomis Constanţa din zona Cazino din Mamaia, se va desfăşura a patra ediţie a turneului internaţional „Oval 5 Beach Rugby Black Sea Romania”, competiţie organizată de AS „Oval 5 Beach Rugby Romania”, în parteneriat cu Ministerul Turismului, Federaţia Română de Rugby, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa, Asociaţia Judeţeană de Rugby Constanţa, RC Cleopatra şi CVM Tomis Constanţa. Turneul este rezervat categoriilor de vârstă U10, U12, U14, U16, U17, U18 şi old-boys. De asemenea, se vor disputa şi partide de rugby pe plajă între echipe feminine. Aseară, la Complexul Cleopatra din staţiunea Mamaia, a avut loc şedinţa tehnică a turneului, fiind stabilite toate detaliile pentru desfăşurarea în cele mai bune condiţii a competiţiei. La sfârşitul săptămânii, sâmbătă şi duminică, pe terenul „Cleopatra” din Complexul Sportiv „Badea Cârţan” va avea loc şi etapa a doua a campionatului de mini-rugby la categoriile de vârstă U10, U12 şi U14.

OLARU, ELIMINATĂ ÎN TURUL SECUND LA WIMBLEDON, LA DUBLU

Perechea Raluca Olaru / Olga Savciuk (România / Ucraina) a ratat, sâmbătă, calificarea în turul al treilea al probei de dublu feminin din cadrul turneului de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Olaru şi Savciuk au fost învinse în turul secund, cu 5-7, 6-3, 6-2, de cuplul Shuko Aoyama / Chanelle Scheepers (Japonia / Africa de Sud). România nu mai are nicio reprezentantă pe tabloul de dublu feminin de la Wimbledon, celelalte jucătoare române fiind eliminate încă din primul tur.

TURUL CICLIST AL ROMÂNIEI

Echipa Kolls Cycling Team, din Ucraina, a câştigat, ieri, proba de contratimp din cadrul ediţiei a 50-a a Turului Ciclist al României, desfăşurată pe o distanţă de 14,2 km, între localităţile Otomani şi Marghita din judeţul Bihor. Pe locul secund s-a clasat Tuşnad Cycling Team (România). Cel mai bun timp individual a fost înregistrat de Mykhaylo Kononenko, rutier al echipei Kolss Cycling Team. Kononenko va purta, astăzi, tricoul galben, în prima etapă a turului. Celelalte tricouri individuale au revenit următorilor rutieri: tricoul tricolor (cel mai bun sportiv român U23), oferit de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român - Eduard Grosu (echipa naţionala a României); tricoul albastru (cel mai bun român), oferit de Apemin Tuşnad - Oleg Bedros (Tuşnad Cycling Team); tricoul roşu (cel mai bun sprinter), oferit de TESS Auto - Hasta Gokhan (Brisaspor); tricoul verde (cel mai bun căţărător), oferit de MOL România - Der Zsolt (Utensilrod ora24.eu), tricoul alb (cel mai combativ rutier), oferit de TNT - Nicolae Tanovitchi (Tuşnad Cycling Team). Astăzi este programată prima etapă a Turului Ciclist al României, pe traseul Marghita - Carei - Satu-Mare – Baia Mare, pe o distanţă de 168 km. Etapa va include trei sprinturi: la Valea lui Mihai, Carei şi Satu-Mare.

POLOIŞTII ROMÂNI, LOCUL 3 LA CUPA DUNĂRII

Echipa naţională de polo a României a încheiat participarea la Cupa Dunării cu un bilanţ de două victorii şi două înfrângeri, clasându-se pe locul al treilea în turneul de la Bratislava. Ieri, tricolorii au fost învinşi de Germania, scor 12-8 (3-2, 5-2, 1-2, 3-2). Vineri, în prima zi a turneului, poloiştii români au învins, cu 10-7 Olanda şi cu 15-8 Slovacia, iar sâmbătă au cedat în faţa Australiei, scor 8-9. Australia a cucerit Cupa Dunării, urmată în clasament de Germania, România, Slovacia şi Olanda. Următorul turneu de pregătire pentru România este programat la Oradea, în perioada 5-7 iulie, înaintea participării la CM de la Barcelona, care va avea loc în perioada 19 iulie - 4 august. Tricolorii fac parte din Grupa D, în care vor înfrunta Italia, Germania şi Kazahstan.

RECORD NEGATIV EGALAT LA WIMBLEDON

Ediţia din acest an a turneului de la Wimbledon a înregistrat egalarea unui record negativ, doar zece jucători şi jucătoare dintre primii capi de serie calificându-se în turul al treilea, ceea ce s-a mai întâmplat doar de două ori la o competiţie de Grand Slam. Doar şase jucători şi patru jucătoare dintre primii zece capi de serie de pe tabloul masculin şi primele zece sportive de pe tabloul feminin au reuşit să acceadă în turul al treilea la Wimbledon. O astfel de situaţie s-a mai înregistrat în 1996, tot la Wimbledon (patru jucători şi şase jucătoare), şi în 1998, la Roland Garros (doi jucători şi opt jucătoare). Capii de serie cei mai importanţi care au fost eliminaţi în primele tururi, la ediţia 2013 a turneului de la Wimbledon, sunt Maria Şarapova, Victoria Azarenka, Roger Federer şi Rafael Nadal.

UN AUTOCAR A BLOCAT SOSIREA ÎN TURUL FRANŢEI!

Echipa Orica a fost amendată cu 1.626 de euro de către comisarii Turului Franţei, după ce autobuzul formaţiei a blocat pentru câteva minute linia de sosire în prima etapă a cursei, sâmbătă, la Bastia. Motivul invocat de comisari este „nerespectarea orarului prevăzut de organizatori pentru vehiculele auxiliare”. În schimb, comisarii Turului Franţei nu l-au sancţionat pe şoferul autobuzului, care era vizibil marcat de incident. Autocarul echipei Orica a rămas mai mult timp blocat în zona sosirii, iar echipele au fost informate că linia de final va fi deplasată din această cauză cu trei kilometri. Fiind foarte înalt, vehiculul nu putea să treacă pe sub tabela de la sosire, însă în cele din urmă a reuşit să părăsească zona, iar sosirea s-a făcut în locul stabilit iniţial. Ca urmare a incidentului, la final nu a existat photo-finish, astfel că rutierii din pluton au fost clasaţi cu acelaşi timp. Germanul Marcel Kittel (Argos) a câştigat la sprint prima etapă a ediţiei 100 a Turului Franţei, desfăşurată între Porto-Vecchio şi Bastia, pe distanţa de 213 km. Aceasta este prima victorie de etapă a lui Kittel în Turul Franţei, competiţie în care a debutat anul trecut.

BELGIANUL JAN BAKELANTS A CÂŞTIGAT ETAPA A DOUA A TURULUI FRANŢEI

Rutierul belgian Jan Bakelants (RadioShack) a câştigat a doua etapă a ediţiei 2013 a Turului Franţei, desfăşurată ieri, pe distanţa de 156 km, între oraşele Bastia şi Ajaccio. Bakelants i-a devansat în ierarhia acestei etape pe slovacul Peter Sagan şi pe polonezul Michal Kwiatkowski, devenind deţinătorul tricoului galben de lider. Etapa a treia va avea loc astăzi, pe distanţa de 145,5 km, între Ajaccio şi Calvi.

ROSSI A CÂŞTIGAT LA ASSEN PRIMA SA CURSĂ DUPĂ TREI ANI

Italianul Valentino Rossi (Yamaha) a câştigat Marele Premiu al Olandei la MotoGP, devansându-i pe spaniolul Marc Marquez (Honda) şi pe britanicul Cal Crutchlow (Yamaha), sâmbătă, pe circuitul TT de la Assen. Rossi s-a impus la Assen pentru a şasea oară în carieră, la MotoGP (după 2002, 2004, 2005, 2007 şi 2009), iar aceasta este a doua clasare pe podium a italianului în 2013, după poziţia secundă ocupată în prima etapă, cea din Qatar. A fost a 80-a victorie din palmaresul italianului la clasa regină, reuşita din Olanda fiind prima după o pauză de trei ani. Campionul mondial en titre Jorge Lorenzo (Yamaha), care a concurat deşi a fost operat la claviculă în noaptea de joi spre vineri, s-a clasat în Olanda pe locul 5. În clasamentul general, lider după şapte etape este spaniolul Dani Pedrosa, al patrulea la Assen, cu 136 de puncte. Pe poziţia a doua se află Lorenzo, cu 127p, iar pe locul trei este Marquez, cu 113p. Spaniolul Pol Espargaro (Kalex) a câştigat Marele Premiu al Olandei la Moto2, al treilea succes al sezonului după victoriile din Qatar şi Catalunya, în timp ce la Moto3 s-a impus spaniolul Luis Salom (KTM), care a câştigat precedentele două etape (Italia şi Catalunya), precum şi prima cursă a sezonului (Qatar).

UN PILOT ITALIAN A MURIT ÎNTR-O CURSĂ ÎN FRANŢA

Un pilot italian a murit în cursa GT Lamborghini Blancpain Super Trofeo, desfăşurată duminică pe circuitul Paul-Ricard din Castellet (Franţa), după ce a fost implicat într-un accident cu cinci maşini. În vârstă de 41 de ani, Andrea Mame a fost grav rănit în accident şi a decedat în ciuda ajutorului de urgenţă primit la centrul medical al circuitului. Un alt pilot implicat în accident a fost internat într-un spital din Toulon. Poliţia a dechis o anchetă pentru a stabili cauzele accidentului.

DAN BYLSMA ÎI VA ANTRENA PE HOCHEIŞTII AMERICANI LA SOCI

Tehnicianul echipei de hochei pe gheaţă Pittsburgh Penguins, Dan Bylsma, va fi antrenorul Statelor Unite ale Americii la Jocurile Olimpice de la Soci din 2014. „Este o mare onoare să-ţi reprezinţi ţara la Jocurile Olimpice. Voi face totul pentru ca echipa noastră să câştige medalia de aur”, a declarat Bylsma. El a câştigat Cupa Stanley în 2009, la câteva luni de la sosirea sa la Pittsburgh, şi a fost desemnat cel mai bun antrenor din NHL în sezonul 2010-2011. Pittsburgh a terminat actualul sezon cu cel mai bun bilanţ în Conferinţa de Est, dar a fost eliminată de Boston Bruins în finala Conferinţei. La Jocurile Olimpice din 2010 de la Vancouver, SUA a cucerit medalia de argint, fiind învinsă în finală de Canada.