Ultimul minut

Sport 08 Mai 2012 / 00:00 645 accesări

FLORIN DUMITRESCU, LA CM DE KARATE TRADIŢIONAL

Centrul Olimpic de la Izvorani a găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, finala Campionatului National de Karate Traditional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori. Clubul Sportiv Karate Tradiţional din Eforie, condus de sensei Niculae Dumitrescu, a fost reprezentat la această competiţie de sportivul Florin Dumitrescu, la tineret. Florin Dumitrescu a avut o comportare foarte bună, câştigând toate probele individuale - medalii de aur la Fuku-Go, Kata Individual şi Kumite Individual. În urma acestor rezultate, Florin Dumitrescu a obţinut calificarea pentru Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (ITKF) care se va desfăşura în Polonia, la Lodz, în acest an, în perioada 2-7 octombrie.

TECĂU, DIN NOU ÎN TOP 10 ATP LA DUBLU

Constănţeanul Horia Tecău a revenit în Top 10 al clasamentului ATP la dublu din această săptămână, urcând două poziţii, până pe 9, cu 4.840 de puncte. La simplu, Adrian Ungur a coborât două poziţii şi ocupă locul 97, cu 568p, fiind singurul jucător român din Top 100. Victor Hănescu se află pe locul 103, cu 514p, după o urcare de o poziţie. Primele trei locuri în clasamentul ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Novak Djokovic (Serbia) 12.020p, 2. Rafael Nadal (Spania) 9.615p, 3. Roger Federer (Elveţia) 8.520p.

HALEP, ÎN STAŢIONARE ÎN IERARHIA WTA LA SIMPLU

Monica Niculescu rămâne cel mai bine clasată jucătoare de tenis din România în ierarhia WTA, chiar dacă a coborât patru poziţii în această săptămână, ajungând pe locul 34, cu 1.740 de puncte. În Top 100 se mai găsesc şase jucătoare din România, Sorana Cîrstea, locul 46, în coborâre şase poziţii, cu 1.231p, constănţeanca Simona Halep, locul 47, în staţionare, cu 1.230p, Irina-Camelia Begu, locul 55, în urcare o poziţie, cu 1.125p, Alexandra Cadanţu, locul 76, în coborâre două poziţii, cu 821p, Edina Gallovits-Hall, locul 85, în urcare două poziţii, cu 736p, şi Alexandra Dulgheru, locul 90, în coborâre o poziţie, cu 722p. La dublu, tot Niculescu este clasată cel mai bine, urcând trei poziţii, pe locul 28, cu 2.535p. Ea este urmată de Begu, pe locul 36, în urcare două poziţii, cu 2.185p, Dulgheru, pe locul 78, în staţionare, 1.047p, şi Cîrstea, locul 88, în coborâre două poziţii, cu 943p. Primele trei locuri în clasamentul WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Victoria Azarenka 8.600p (Belarus), 2. Maria Şarapova (Rusia) 8.260, 3. Agnieszka Radwanska (Polonia) 6.750p.

BEGU, ÎNVINSĂ ÎN PRIMUL TUR LA MADRID

Tenismena Irina-Camelia Begu, locul 56 WTA, a ratat calificarea în turul al doilea al turneului de la Madrid (Spania), dotat cu premii în valoare totală de 3.755.140 de euro. Begu a fost învinsă, în runda inaugurală, cu 6-0, 6-3, după o oră şi un minut de joc, de Maria Şarapova (Rusia), cap de serie nr. 2 şi poziţia secundă în ierarhia mondială. Pentru participarea la turneul de la Madrid, Begu va primi cinci puncte WTA şi un cec în valoare de 8.750 de euro.

LUPTĂTORUL ALIN ALEXUC S-A CALIFICAT LA JO 2012

Luptătorul român Alin Alexuc s-a impus duminică la categoria 96 kg, stilul greco-romane, în cadrul concursului preolimpic de la Helsinki şi s-a calificat pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Alexuc, care a evoluat în ultima perioadă la 120 kg (inclusiv în cele două turnee preolimpice anterioare, la Sofia şi Taiyuan), a coborât cu succes la 96 kg şi a devenit al doilea luptător român, după Rareş Chintoan (120 kg, lupte libere), care va reprezenta România la JO 2012. La feminin, Estera Dobre (48 kg) a ocupat doar locul 3 şi a ratat participarea olimpică, după ce a pierdut semifinala cu Irina Merleni (Ucraina).

GRUPĂ DIFICILĂ PENTRU NAŢIONALA DE POLO LA JOCURILE OLIMPICE

Echipa naţională de polo a României va debuta la Jocurile Olimpice de la Londra pe 29 iulie, cu reprezentativa ţării gazdă, Marea Britanie, în primul meci din grupa B. Tragerea la sorţi de sâmbătă i-a trimis pe tricolori într-o grupă din care mai fac parte Ungaria (campioana olimpică), SUA (vicecampioana olimpică), Serbia (campioana europeană şi câştigătoarea Ligii Mondiale din 2011) şi Muntenegru (vicecampioana europeană). În grupa A au fost repartizate Italia, Kazahstan, Spania, Australia, Croaţia şi Grecia. Programul meciurilor României: România - Marea Britanie (29 iulie), SUA - România (31 iulie), România - Ungaria (2 august), Muntenegru - România (4 august), România - Serbia (6 august). Pe 8 august se vor juca partidele din sferturile de finală, fază în care participă primele patru clasate din fiecare grupă (locul 1 grupa A - locul 4 grupa B, 2A - 3B, 3A - 4B şi 4A - 1B).

MECIUL BUTE - FROCH AR PUTEA FI AMÂNAT

Campionul mondial la supermijlocie în versiunea IBF, Lucian Bute, a suferit o infecţie cauzată de o băşică la picior, care s-a întins până în zona genunchiului, astfel că meciul cu britanicul Carl Froch, programat pe 26 mai în Nottingham, este în pericol de amânare. Preşedintele FR Box, Rudel Obreja, a declarat că Lucian a avut o bătătură cauzată de o pereche de încălţăminte sport nouă, însă partida cu Froch se va disputa conform programării iniţiale. Bute, care în prezent se antrenează în Florida (SUA), a fost sâmbătă la un spital din zonă, iar medicii nu sunt prea încrezători că pugilistul român ar putea să boxeze conform programului. Bute se pregăteşte de trei luni în Florida pentru meciul cu Froch.

ECHIPA FEMININĂ DE SPADĂ A ROMÂNIEI, LOCUL 3 LA RIO

Echipa feminină de spadă a României a ocupat locul 3 la concursul de Cupă Mondială de la Rio de Janeiro, după ce a învins în finala mică formaţia Chinei cu 25-20. România, în componenţa Ana Maria Brînză, Simona Gherman, Loredana Dinu, Anca Măroiu, Simona Deac, a învins în sferturi Germania cu 45-43, dar a fost întrecută în semifinale de Italia cu scorul de 41-40. Finala a fost câştigată de Rusia, 45-40 cu Italia. La individual, Ana Maria Brînză a ocupat locul 5 şi a fost detronată astfel în clasamentul general al Cupei Mondiale la spadă de chinezoaica Sun Yujie, care are un avans de 11 puncte.

“REGII” AU AJUNS ÎN FINALA CONFERINŢEI

Los Angeles Kings este prima echipă calificată în finală de conferinţă în play-off-ul NHL, după ce a trecut clar de Blues cu un sec 4-0 la general. Duminică, Kings a învins cu 3-1 pe Blues într-un meci în care arena Staples Center din Los Angeles a fost arhiplină, precum la meciurile de baschet! LA Kings devine, astfel, prima favorită nr. 8 din istoria NHL care elimină primele două favorite ale conferinţei! Portarul Martin Brodeur a primit un frumos cadou de la coechipieri la a... 40-a aniversare - victoria în meciul cu Flyers! Şi asta după ce Flyers a avut 2-0 în debutul partidei. Dar Devils a revenit rapid şi s-a impus meritat, având acum 3-1 la general, scor după care n-a ratat niciodată calificarea mai departe! Rezultate din turul al doilea al play-off-ului NHL - Eastern Conference: New Jersey Devils - Philadelphia Flyers 4-2 (3-1 la general); Western Conference: Los Angeles Kings - St. Louis Blues 3-1 (4-0 la general).

PLAY-OFF ÎN NBA

Knicks a reuşit marea surpriză a serii de duminică din play-off-ul NBA, învingând pe Heat după o prestaţie de excepţie a lui Carmelo Anthony, autor a 41 de puncte! Amare Stoudemire l-a secondat cu 20 de puncte, dar Knicks l-a pierdut şi pe Baron Davis, accidentat în sfertul al treilea, astfel că soarta seriei parea decisă. Lakers a revenit după înfrângerea drastică de vineri şi s-a impus la limită la Denver fiind ca şi calificată în turul următor. Conform aşteptărilor, Celtics şi 76-ers s-au impus pe propriile arene şi au acum 3-1 la general. Iar pentru Bulls situaţia devine şi mai tragică, după Derrick Rose fiind accidentat acum şi Joachim Noah. Chicago Bulls riscă să devină a cincea favorită nr.1 din istoria NBA eliminată în primul tur, ultima dată acest lucru întâmplându-se... anul trecut, cu Spurs! Rezultate din primul tur al play-off-ului NBA - Eastern Conference: Philadelphia 76-ers - Chicago Bulls 89-82 (3-1 la general), New York Knicks - Miami Heat 89-87 (1-3 la general) şi Boston Celtics - Atlanta Hawks 101-79 (3-1 la general); Western Conference: Denver Nuggets - LA Lakers 88-92 (1-3 la general).

TRAGEDIE ÎN HOCHEIUL PE IARBĂ DIN AUSTRALIA

Jucătoarea australiană de hochei pe iarbă Elizabeth Watkins a decedat după ce a fost lovită cu o minge în cap, duminică, la Perth, într-un meci din campionatul Australiei. Watkins, în vârstă de 24 de ani, a rămas inconştientă pe teren, după ce a fost lovită în cap de o minge deviată dintr-o crosă. Ea a murit în ambulanţa care o transporta la spital, după ce s-a încercat resuscitarea sportivei pe teren.