Ultimul minut

Sport 20 Martie 2012 / 00:00 639 accesări

TECĂU A URCAT O TREAPTĂ ÎN IERARHIA ATP DE DUBLU

Constănţeanul Horia Tecău ocupă locul 9 în clasamentul ATP de dublu dat publicităţii ieri, în urcare o poziţie faţă de precedenta ierarhie, cu 4.870 de puncte. În schimb, Victor Hănescu se apropie de ieşirea din Top 100, după ce a coborât cinci locuri, ajungând pe 95, cu 585p. El este urmat de Adrian Ungur, aflat pe locul 100, în coborâre două poziţii, cu 567p. Primele trei locuri ale clasamentului ATP de simplu sunt ocupate de următorii jucători: 1. Novak Djokovic (Serbia) 12.670p, 2. Rafael Nadal (Spania) 10.175p, 3. Roger Federer (Elveţia) 9.350p.

MONICA NICULESCU, ÎN URCARE ÎN IERARHIA WTA

Monica Niculescu a urcat o poziţie şi se află pe locul 28, cu 1.885p, în clasamentul WTA dat publicităţii ieri. În Top 100 se mai află şase jucătoare din România: Irina-Camelia Begu, în urcare două poziţii, până pe 44, cu 1.296p, Sorana Cîrstea, în staţionare pe locul 48, cu 1.251p, constănţeanca Simona Halep, în staţionare pe locul 50, cu 1.230p, Alexandra Dulgheru, în coborâre pe locul 58, cu 1.074p, Alexandra Cadanţu, în coborâre trei poziţii, până pe 81, cu 793p, şi Edina Gallovits-Hall, în urcare două poziţii, până pe 94, cu 713p. La dublu, tot Niculescu este jucătoarea din România cel mai bine clasată, pe locul 40, fiind urmată de Begu, pe locul 46, Dulgheru, pe locul 77, şi Cîrstea, pe locul 80. Primele trei poziţii în ierarhia WTA de simplu sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Victoria Azarenka (Belarus) 9.730p, 2. Maria Şarapova (Rusia) 7.930p. 3. Petra Kvitova (Cehia) 7.170p.

FEDERER A CÂŞTIGAT INDIAN WELLS PENTRU A PATRA OARĂ

Tenismanul elveţian Roger Federer (nr. 3 WTA) a câştigat, duminică seară, Mastersul 1000 de la Indian Wells pentru a patra oară în carieră, după 2004, 2005 şi 2006, în urma victoriei, cu 7-6, 6-3, în faţa americanului John Isner (nr. 11 ATP). Elveţianul a câştigat al treilea turneu consecutiv în acest an, după Rotterdam şi Dubai şi al 73-lea din carieră. De la eşecul din semifinale la US Open 2011 în faţa lui Djokovic, Federer a câştigat 39 de meciuri şi a pierdut două, contra spaniolului Rafael Nadal în semifinale la Australian Open şi contra lui Isner în Cupa Davis. În schimb, Isner a pierdut două finale în câteva ore la Indian Wells. După eşecul în faţa lui Federer, el a fost învins şi la dublu, unde a făcut pereche cu Sam Querrey, de cuplul spaniol Marc Lopez şi Rafael Nadal, cu 6-2, 7-6. Turneul feminin a fost cîştigat de Victoria Azarenka (Belarus, nr. 1 WTA), care a învins-o în finală, cu 6-2, 6-3, pe Maria Şarapova (nr. 2 WTA). Azarenka a înregistrat a 23-a sa victorie consecutivă de la începutul anului. Ea a mai câştigat în 2012, pe lângă Australian Open şi Indian Wells, şi turneele de la Sydney şi Doha. Cel mai bun start de sezon în circuitul WTA s-a înregistrat în 1997, când elveţianca Martina Hingis a obţinut 37 de victorii consecutive.

LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL MASCULIN

Rezultate înregistrate în optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal masculin: Fuchse Berlin - HSV Hamburg 32-30 (returul pe 25 martie), Montpellier - Barcelona 30-28 (returul pe 25 martie), Orlen Wisla Plock 24-36 şi 24-27 (Kiel este prima echipă calificată în sferturi), Kadetten Schaffhausen - Atletico Madrid 27-36 (returul pe 25 martie), Ademar Leon - MKB Veszprem 31-28 (returul pe 25 martie), KS Vive Targi Kielce - Cimos Koper 27-26 (returul pe 24 martie), Metalurg Skopje - Croaţia Zagreb 19-18 (returul pe 24 martie), IK Savehof - AG Copenhaga 25-34 (returul pe 24 martie).

RETRAGERE ÎN PLINĂ GLORIE PENTRU MAGDALENA NEUNER

Germanca Magdalena Neuner a cucerit pentru a treia oară în carieră Cupa Mondială feminină de biatlon, la capătul ultimei probe a sezonului, cea de 12 km cu startul în bloc, desfăşurată la Hanti Mansisk (Rusia). Schioarea bavareză, în vârstă de 25 ani, considerată cea mai mare biatlonistă din toate timpurile, a decis să pună capăt prodigioasei sale cariere la finalul acestui sezon. Pe lângă cele trei Globuri de cristal, ea mai are în palmares 11 titluri de campioană mondială şi două medalii olimpice de aur, cucerite la JO de la Vancouver (2010). Neuner s-a clasat pe locul 6 în ultima sa cursă, câştigată de Daria Domraceva (Belarus). În clasamentul final, Neuner a totalizat 1216p, fiind urmată de Domraceva, cu 1188p, şi de Tora Berger (Norvegia), cu 1054p. Pe locul 39 s-a clasat Eva Tofalvi (România), cu 178p.

VIKTORIA REBENSBURG A CÂŞTIGAT CUPA MONDIALĂ LA SLALOM URIAŞ

Schioarea germană Viktoria Rebensburg a câştigat ultima probă de slalom uriaş a sezonului, finala de la Schladming, reuşind astfel să-şi păstreze globul de cristal al specialităţii, obţinut anul trecut. Lindsey Vonn, care anul acesta a cucerit patru globuri de cristal (coborâre, super-combinată, superG şi cel destinat primului clasat în ierarhia generală a Cupei Mondiale), a pierdut un băţ la startul celei de-a doua manşe, a coborât fără el, dar a ajuns la finiş cu o întârziere de patru secunde faţă de Rebensburg. Ea avea nevoie de poziţia a 12-a în slalomul uriaş de duminică pentru a atinge cota celor 2.000 de puncte în clasamentul general al Cupei Mondiale, însă a trebuit să se mulţumească doar cu un nou record de puncte în ierarhia feminină, 1.980, faţă de cele 1.970 acumulate de croata Janica Kostelic în 2006. Austriacul Hermann Maier, în anul 2000, este singurul schior care a adunat 2.000 de puncte în clasamentul general. Globul de cristal în proba de slalom special era deja în posesia austriecei Marlies Schild, înaintea ultimei curse a sezonului, câştigată de compatrioata sa Michaela Kirchgasser.