Ultimul minut

Sport 17 Ianuarie 2012 / 00:00 631 accesări

NEŞU VA SPRIJINI PERSOANELE CU DIZABILITĂŢI

Mihai Neşu, victima unui accident suferit în mai 2011, la un antrenament, în urma căruia corpul său a rămas parţial paralizat, şi-a lansat, ieri, la Utrecht, fundaţia care-i poartă numele şi care are ca scop sprijinirea persoanelor cu dizabilităţi din România pentru a se integra mai uşor în societate. Neşu a menţionat că s-a gândit la această fundaţie încă din primele momente în care a fost conştient după accidentarea suferită anul trecut, dar a ţinut să precizeze că atât soţia sa, cât şi prietenii l-au încurajat în acest demers. Fundaţia va beneficia de suportul clubului lui Neşu, FC Utrecht, şi va avea trei ambasadori: foştii coechipieri Dries Mertens, acum la PSV Eindhoven, unul dintre cei mai buni fotbalişti din Eredivisie în acest sezon, şi George Ogăraru de la FC Sion, precum şi fostul său antrenor Willem van Hanegem. Neşu îşi mai propune să sprijine tineri jucători din Olanda şi România în cariera sportivă, iar printre acţiunile care vor fi organizate în scopul strângerii de fonduri pentru fundaţie se va număra şi un meci amical care va avea loc în luna august între FC Utrecht şi Steaua Bucureşti, echipă de la care a plecat Neşu în Olanda.

CAMPIONATUL JUDEŢEAN DE FOTBAL ÎN SALĂ

Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa organizează în lunile ianuarie şi februarie ediţia 2012 a Campionatului Judeţean de fotbal în sală. Echipele care doresc să participe se pot înscrie la sediul AJF din strada Ion Bănescu nr. 2, de luni pînă vineri, între orele 9.00 şi 13.00. Relaţii suplimentare se pot obţine la numerele de telefon 0241/613.533 şi 0721/028.663. Meciurile vor avea loc în Sala Sporturilor din Techirghiol.

ARGĂSEALĂ ŞI WALTER, ÎN COMITETUL EXECUTIV AL FRF

Preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Steaua, Valeriu Argăseală, şi finanţatorul grupării Universitatea Cluj, Florian Walter, au fost aleşi ieri în Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal, în urma votului din Adunarea Generală a Ligii Profesioniste de Fotbal. Argăseală şi Walter îi vor înlocui pe preşedintele Oţelului Galaţi, Marius Stan, şi pe preşedintele executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea. Cei doi au fost aleşi cu câte 12 voturi pentru şi vor avea mandate de câte doi ani.

MUTU, CEL MAI BUN JUCĂTOR AL ETAPEI ÎN SERIE A

Atacantul echipei Cesena, Adrian Mutu, a fost desemnat de presa italiană cel mai bun jucător al etapei a 18-a din Serie A, după ce a înscris două goluri la meciul de pe teren propriu cu Novara, scor 3-1. “Mutu de neoprit”, a notat calciomercato.it, care l-a clasat pe român pe primul loc în topul celor mai buni cinci jucători ai etapei, înaintea lui Klose (Lazio), Giovinco (Parma), Vucinici (Juventus) şi Kjaer (AS Roma). Adrian Mutu a primit nota 7,5, iar ceilalţi patru au fost notaţi cu 7. Mutu, care a jucat până în minutul 65 al partidei, a înscris în meciul cu Novara golurile sale cu numerele 100 şi 101 în Serie A. Internaţionalul român a contribuit şi la autogolul lui Rinaudo din minutul 45, iar în minutul 61 a obţinut un penalty, ratat de Candreva.

ROMÂNIA, LA COADA EUROPEI ÎN CLASAMENTUL FAIR-PLAY

UEFA a dat publicităţii ieri situaţia intermediară în clasamentul Fair-Play pe baza căruia sunt acordate în fiecare an trei locuri suplimentare la startul Ligii Europa. Până acum, luându-se în considerare meciurile jucate în perioada 1 mai - 31 decembrie 2011, România ocupă locul 46 din cele 53 de naţiuni afiliate la forul european. Punctajul este acordat pe baza unor criterii precum respectarea adversarului şi a arbitrilor, comportamentul publicului şi a oficialilor, cartonaşel galbene şi eliminările. Deocamdată, primele trei poziţii sunt ocupate de Norvegia, Finlanda şi Olanda.

JADSON SE ÎNTOARCE ÎN BRAZILIA

Mijlocaşul brazilian Jadson a fost cedat de echipa Şahtior Doneţk, pregătită de Mircea Lucescu, la formaţia Sao Paulo, după şapte ani petrecuţi la gruparea ucraineană. Jadson, în vârstă de 28 de ani, a venit la Şahtior de la Paranaense, în 2005, şi a câştigat cinci titluri de campion, două Cupe ale Ucrainei şi a înscris golul prin care gruparea din Doneţk a învins în prelungiri pe Werder Bremen, în finala Cupei UEFA din 2009. Brazilianul a marcat 41 de goluri în 172 de meciuri jucate pentru Şahtior Doneţk.

XAVI ARE 400 DE MECIURI ÎN PRIMERA DIVISION

Fotbalistul spaniol Xavi Hernandez a ajuns la 400 de meciuri în campionatul Spaniei, toate în tricoul Barcelonei, ultimul dintre ele fiind cel câştigat duminică împotriva lui Betis Sevilla, scor 4-2. Xavi, care pe 25 ianuarie va împlini 32 de ani, a reuşit o partidă foarte bună contra lui Betis, deschizând scorul în minutul 10 şi pasând la golul lui Alexis Sanchez din minutul 75. El l-a devansat în decembrie 2011 pe fostul fundaş central Migueli, cu 391 de apariţii în La Liga pentru gruparea catalană. În toate competiţiile oficiale la care a participat, mijlocaşul Barcelonei a adunat 605 partide, de la debutul din 3 octombrie 1998. În 14 sezoane la prima echipă, Xavi a câştigat 19 trofee, record pentru club. Din palmaresul său lipseşte Balonul de Aur, el obţinând în ultimii trei ani Balonul de Bronz.