Verificări utile pentru voleibaliştii Tomisului

CVM Tomis a cedat din nou în faţa lui VfB Friedrichshafen

Sport 28 Septembrie 2009 / 00:00 508 accesări

Campioanele Germaniei şi României, Verein für Bewegungsspiele Friedrichshafen şi Club Volei Municipal Tomis Constanţa, s-au întîlnit sîmbătă şi duminică de încă două ori, ridicînd la şase numărul partidelor de verificare pe care cele două formaţii le-au susţinut în interval de zece zile! Meciul de sîmbătă s-a disputat la Schwenningen, fiind inclus în manifestările prilejuite de aniversarea a 150 de ani de la înfiinţarea clubului local. VfB şi Tomis au jucat patru seturi, primele trei fiind cîştigate de gazde, cu 25-14, 25-15 şi 25-19, iar ultimul de oaspeţi, cu 25-22. „S-a jucat într-o sală mai mică, în care ne-am acomodat mai greu. Adversarii au forţat în permanenţă serviciul, iar noi am avut probleme la preluare, aşa se explică scorurile din primele seturi. În al treilea am echilibrat jocul, iar pe al patrulea l-am cîştigat noi”, a explicat antrenorul secund al Tomisului, Mircea Dudaş. Tomis a început în formula: Firpo - Liovi, Began, Hernandez, Voinea, Van Lankvelt şi Tănăsescu - libero. Pe parcursul primelor două seturi, au mai intrat Dumitrache (în locul lui Liovi) şi Renato (pe postul lui Van Lankvelt). Echipa din ultimul set: Despotovski - Dumitrache, Macovei, M. Pavel, Didorciuc, Renato şi Tănăsescu - libero. Pentru VfB au jucat: Kampa - Gontariu, Joao Jose, Bauer, Idi, Geiger şi Rosic - libero (au mai intrat: Grozer, Fromm, Lukianetz şi Spînu; au absentat Tichacek, Bohme şi Honore, toţi accidentaţi).

Ultimul meci dintre cele două formaţii s-a disputat ieri după-amiază, în ZF Arena din Friedrichshafen, unde formaţia antrenată de Stelian Moculescu şi-a prezentat lotul cu care va aborda sezonul viitor. Conform aşteptărilor, fosta cîştigătoare a Ligii Campionilor s-a impus din nou, scor 3-0 (25-17, 26-24, 25-17). Antrenorii Stelio De Rocco şi Mircea Dudaş au trimis în teren următoarea formulă de start: Despotovski - Liovi, Began, Macovei, Van Lankvelt, Renato şi Tănăsescu - libero. Au mai jucat: Voinea, Didorciuc, Dumitrache şi Firpo. „În meciul de duminică am avut minge de set la 24-23, dar nu am reuşit să cîştigăm setul al doilea. Au fost trei partide foarte utile pentru echipa noastră. Antrenorii au putut verifica toţi jucătorii din lot şi au avut posibilitatea să încerce diverse formule de echipă”, a declarat Milen Uzunov, director sportiv la CVM Tomis.