Victorie de adio pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 33-a: FC FARUL CONSTANŢA - STEAUA II BUCUREŞTI 2-1

Sport 07 Iunie 2010 / 00:00 1499 accesări

Programată pe ultima sută de metri, după ce conducerea clubului constănţean a plătit restanţele către o parte dintre jucători, formaţia de pe litoral, condusă de pe bancă de Gică Butoiu, şi-a luat adio de la fani cu o victorie, 2-1 în partida cu Steaua II Bucureşti. La ultimul joc pe teren propriu în acest sezon, disputat sâmbătă, în etapa a 33-a a Ligii a II-a, FC Farul a deschis scorul cu cinci minute înainte de pauză, când Fatai a şutat în cros de la marginea careului. Bucureştenii au replicat rapid, restabilind egalitatea prin Lupu, cap de la 14 m, la ultima fază a primei reprize. La reluare, jocul a fost mai animat, cu ocazii la ambele porţi, dar norocul le-a surâs gazdelor, care au înscris în penultimul minut al partidei, Doicaru reluând în plasă, din 4 m, centrarea perfectă venită de la Mendy. „Nu ne aşteptam să câştigăm, ţinând cont că veneam după o perioadă extrem de agitată. Băieţii au demonstrat că au caracter şi formează o echipă. Cel mai important lucru este că vom încheia campionatul, păstrându-ne locul în liga secundă. La Buzău, vom miza pe mai mulţi copii de la echipa a doua”, a declarat Butoiu. „Dedicăm victoria lui Dennis Şerban, un băiat extraordinar, care a fost alături de noi”, a spus Radu Doicaru. Pentru a încheia sezonul, constănţenii trebuie să obţină programarea meciului cu Gloria Buzău, din deplasare, din ultima etapă, devansată pentru miercuri, de la ora 17.00. Din această cauză, conducerea grupării de pe litoral este obligată să achite astăzi restanţele către Marius Ene (7.000 de euro), Bogdan Andone (5.000 de euro) şi Andrej Rastovac (1.500 de euro).

Au evoluat - FC Farul (antrenor Gheorghe Butoiu): Măcelaru - Măţel (46 Pascale), Buzea, Ignat, Mendy - Prodan, Pătraşcu, C. Matei (75 Niţescu), Mansur - Pantelie (63 Doicaru), Fatai; Steaua II (antrenor Leonard Strizu): C. Lungu - Mustaţă, Stegaru, Muzac, Lupu - D. Andrei (46 Bâtfoi), Bejean, Al. Lazăr, Albu (64 Lupeş) - Văduva (73 Toşca), V. Simion. Au arbitrat: Emil Voicu (Bacău) - Dragoş Vlad şi Adrian Ionescu (ambii din Târgovişte).

Celelalte rezultate ale etapei - Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna 0-0, Dinamo II Bucureşti - Delta Tulcea 1-1, FC Snagov - Dunărea Giurgiu 0-1, FCM Bacău - Dunărea Galaţi 0-3 (la “masa verde”, gazdele nu s-au prezentat); Săgeata Stejaru - Victoria Brăneşti 1-1, Sportul Studenţesc - Gloria Buzău 2-1, Cetate Suceava - CSM Rm. Sărat 0-3 (la “masa verde”), FC Botoşani - Tricolorul Breaza 3-1. În urma rezultatele din această etapă, Sportul Studenţesc şi-a asigurat promovarea în prima ligă, alături de Victoria Brăneşti.

1. Brăneşti 33 21 8 4 61-26 71 (+23)

2. Sportul 33 20 8 5 64-23 68 (+17)

3. Petrolul Ploieşti 33 17 13 3 56-19 64 (+13)

4. FC Snagov 33 18 6 9 62-40 60 (+9)

5. Săgeata Stejaru 33 17 7 9 45-27 58 (+7)

6. Delta Tulcea 33 16 8 9 38-23 56 (+8)

7. FC FARUL 33 16 5 12 51-43 53 (+2)

8. Chiajna 33 15 6 12 49-36 51 (+3)