Victorie pentru Ana Bogdan în calificările turneului de tenis de la Mallorca

12 Iunie 2016 / 20:26 1648 accesări

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan (locul 148 în clasamentul mondial) a câştigat, duminică, meciul cu iberica Silvia Soler-Espinosa (poziţia 128 WTA), scor 6-4, 6-3, în turul secund al calificărilor pentru tabloul principal al turneului de la Mallorca (Spania), disputat pe iarbă.

Meciul a durat o oră şi 20 de minute, iar românca a condus în permanenţă. Ana şi-a pierdut o singură dată serviciul, la mijlocul primului set, şi a reuşit patru break-uri.

În ultimul tur al calificărilor din Mallorca, Ana Bogdan (23 de ani) va juca împotriva învingătoarei din partida Kateryna Kozlova (Ucraina, locul 104 WTA) - Julia Boserup (SUA, 226 WTA).

Pentru accederea în acest act al competiţiei pe iarbă, românca şi-a asigurat 10 puncte în clasamentul mondial şi un cec în valoare de 810 euro.