Viitorul continuă seria victoriilor

Fotbal / Liga 1, etapa a 17-a: FC VIITORUL - SEPSI SF. GHEORGHE 3-0

Sport 05 Noiembrie 2017 / 09:21 719 accesări

Jucătorii Viitorului au obţinut al şaselea succes consecutiv, cinci în Liga 1 şi unul în Cupa României

Parcursul foarte bun al campioanei României continuă în Liga 1. FC Viitorul a obţinut, sâmbătă seară, pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, a cincea victorie consecutivă, trecând cu scorul de 3-0 de Sepsi Sf. Gheorghe. Eric, în minutul 21, Hodorogea, în minutul 39, şi Vînă, în minutul 77, au fost marcatorii întâlnirii din etapa a 17-a a Ligii 1 la fotbal, jucătorii Viitorului reuşind revanşa pentru înfrângerea din tur, de la Braşov, scor 0-1. Mai mult, Cristi Ganea a ratat şi o lovitură de la 11 metri în minutul 56.

„A trebuit să fac o muncă de cinci zile de pentru a-i concentra pe jucători pentru acest meci, pentru că aşa este când porneşti favorit. În prima repriză am fost puţin precipitaţi, dar a venit golul şi lucrurile au revenit la normal. M-am agitat pe margine pentru că trebuia să echilibrez situaţia. Fiecare munceşte pentru el. Trebuie să rămânem echilibraţi”, a declarat Gică Hagi.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez, Țîru, Hodorogea, De Nooijer (67 Mățan) - Cicâldău, Mladen (74 T. Băluță), Cr. Ganea - Eric - Țucudean, A. Chițu (46 Vînă); Sepsi (antrenor Sandor Nagy): Fejer - Dumbravă, Dima, Damian, C. Grecu (46 Răduțoiu) - Petrovikj, M. Burlacu (39 Ursu) - I. Fulop, Cl. Herea (84 Astafei), P. Petre - Nikolic. Cartonaşe galbene: Burlacu, Fejer, Dima. Partida a fost arbitrată la centru de Adrian Comănescu.

Rezultate - vineri: FC Botoşani - FC Voluntari 1-0 (Moruţan 7), Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 2-2 (Al. Ioniţă II 8, Dandea 79 / Gustavo 5-pen., 48); sâmbătă: FC VIITORUL - Sepsi Sf. Gheorghe 3-0 (Eric 20, Hodorogea 39, Vînă 77), Gaz Metan Mediaş - Dinamo București 0-3 (Bokila 22, P. Anton 27-pen., Bic 75-autogol).

Programul meciurilor - duminică, ora 18.00: CFR Cluj - CSM Poli Iaşi, ora 20.45: FCSB - Concordia Chiajna; luni, ora 20.45: Juventus București - ACS Poli Timişoara. Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Clasament: 1. FCSB 35p (golaveraj: 34-10), 2. CFR 34p (25-10), 3. Craiova 33p (28-19), 4. Botoșani 31p (23-14), 5. FC VIITORUL 29p (24-13), 6. Astra 25p (24-18), 7. Dinamo 24p (24-19), 8. Iași 21p (20-23), 9. Timișoara 21p (14-25), 10. Voluntari 20p (17-19), 11. Chiajna 17p (18-21), 12. Sepsi 11p (11-31), 13. Mediaș 10p (7-29), 14. Juventus 8p (8-26).