Revanşă categorică pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 16-a: DINAMO BUCUREŞTI - FC VIITORUL 0-4

Sport 31 Octombrie 2017 / 08:39 763 accesări
Aurelian Chiţu a deschis drumul spre victorie pentru Viitorul în Ştefan cel Mare

Seria foarte bună a Viitorului continuă în Liga 1, jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi obţinând a patra victorie consecutivă în campionat. Luni seară, la Bucureşti, Viitorul a surclasat-o pe Dinamo, cu scorul de 4-0 (A. Chiţu 7, Ţucudean 22, Eric 52, Vînă 79), reuşind şi mult aşteptat revanşă pentru înfrângerea din tur, de la Ovidiu. Trei puncte foarte importante în contul formaţiei de la ţărmul mării în lupta pentru calificarea în play-off la finalul sezonului regulat, Viitorul urcând pe poziţia a cincea în clasament în urma acestui succes.

Aurelian Chiţu a regăsit drumul spre gol în minutul 7 al partidei din Ştefan cel Mare, după o pasă perfectă primită de la Ţucudean şi Viitorul deschidea scorul. Rîmniceanu a intervenit salvator în minutul 18, la şutul lui V. Costache, dar şi în minutul 22, la reluarea lui A. Nemec, iar pe contraatac De Nooijer l-a găsit excelent în careu pe Ţucudean şi golgheterul Viitorului a mărit avantajul Viitorului. Ţîru, în minutul 33, şi Cristi Ganea, la ultimul atac din prima repriză, au fost foarte aproape de al treilea gol al echipei constănţene, care a marcat la prima fază de poartă din partea a doua a jocului. În minutul 52, în urma unui nou contraatac, Aurelian Chiţu i-a pasat foarte bine lui Eric şi „decarul” campioanei en titre a scuturat plasa porţii dinamoviste. Rîmniceanu a mai reuşit o intervenţie bună în minutul 65, la mingea trimisă spre poartă de Bokila, Eric a trimis mingea în bara laterală a porţii lui Penedo în minutul 69. Umilinţa dinamoviştilor a fost totală în minutul 79, atunci când Vînă a marcat primul său gol în liga 1.

Au evoluat următoarele formaţii - Dinamo (antrenor Vasile Miriuţă): Penedo - Romera, Nedelcearu, Dudea (46 C. Nica), St. Filip - P. Anton (cpt.), Nascimento (58 I. Șerban) - V. Costache, Hanca (46 Bokila), Salomao - A. Nemec; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez (75 Horj), Țîru (cpt.), Hodorogea, De Nooijer - Cicâldău, Mladen, Cr. Ganea (80 Mățan) - Eric (75 Vînă) - A. Chițu, Țucudean. Cartonaşe galbene: St. Filip, Salomao, P. Anton, A. Nemec, C. Nica / De Nooijer. Meciul a fost arbitrat la centru de Marius Avram.

Tot luni seară s-a mai disputat partida Sepsi Sf. Gheorghe - FC Botoşani, scor 0-2 (L. Buş 45+2, Bordeianu 55).

Celelalte rezultate ale etapei - vineri: CSM Poli Iaşi - Concordia Chiajna 3-1 (P. Mendes 49, Platini 67, A. Cristea 90+2 / Batin 73); sâmbătă: FC Voluntari - Juventus Bucureşti 0-0, ACS Poli Timişoara - Astra Giurgiu 2-1 (Al. Munteanu 37, P. Iliev 71-autogol / Balaure 59); duminică: CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 0-0, CS Universitatea Craiova - FCSB 2-5 (Larie 66-autogol, Kelic 72 / Gnohere 1, Teixeira 33, Fl. Tănase 62, Kelic 69-autogol, Fl. Coman 83).

Clasament: 1. FCSB 35p (golaveraj: 34-10), 2. CFR 34p (25-10), 3. Craiova 32p (26-17), 4. Botoșani 28p (22-14), 5. FC VIITORUL 26p (21-13), 6. Astra 24p (22-16), 7. Dinamo 21p (21-19), 8. Iași 21p (20-23), 9. Timișoara 21p (14-25), 10. Voluntari 20p (17-18), 11. Chiajna 17p (18-21), 12. Sepsi 11p (11-28), 13. Mediaș 10p (7-26), 14. Juventus 8p (8-26).