Voleibalistele constănţene au clacat după primul set

Volei (f) / DA1, etapa a 8-a: CSM Lugoj - CS Volei 2004 Constanţa 3-1

Sport 13 Noiembrie 2006 / 00:00 657 accesări

Formaţia feminină CS Volei 2004 Constanţa a rămas fără victorie şi după etapa a 8-a a Diviziei A1. Sîmbătă, la Lugoj, jucătoarele antrenate de Doina şi Constantin Ferenţi au pierdut meciul susţinut în deplasare cu cealaltă nou-promovată, CSM. Voleibalistele constănţene au început excelent partida şi după un joc exact şi-au apropiat rapid primul set cu 25-12. Din păcate, accidentarea liderei echipei constănţene, Monica Radu, avea să coste scump formaţia noastră. "Căpitanul" echipei constănţene a acuzat în săptămîna premergătoare partidei serioase probleme sciatice, iar durerile au apărut după primul set. În aceste condiţii constănţencele au cedat pasul, iar gazdele şi-au apropiat următoarele trei acte, semnînd, totodată, al doilea succes al sezonului: CSM Lugoj - CS Volei 2004 3-1 (12-25, 25-20, 25-23, 25-14). "Cît au respectat indicaţiile tactice lucrurile au mers bine. Apoi, după accidentarea Monicăi Radu, n-am mai blocat, n-am mai atacat şi nici n-am mai servit cum trebuie. Este regretabilă înfrîngerea pentru că formaţia din Lugoj n-a fost mai puternică decît noi. Ne-am bătut singuri. Cel mai puternic adversar al nostru sîntem noi înşine", a caracterizat Constantin Ferenţi evoluţia elevelor sale. În etapa viitoare, ultima a turului Diviziei A1 la volei feminin, programată sîmbătă, 18 noiembrie, CS Volei 2004 Constanţa va primi vizita formaţiei CSU Metal Galaţi.

Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo Bucureşti - CSU Tg. Mureş 3-0; Penicilina Iaşi - Rapid Bucureşti 3-0; Ştiinţa Bacău - Unic Piatra Neamţ 3-1. Partida CSU Metal Galaţi - U. Cluj a fost amînată pentru 10 decembrie. Într-un meci jucat în devans pentru ultima etapă a turului, Unic Piatra Neamţ - CSM Lugoj 3-0.