Voleibaliştii români nu au rezistat în faţa Turciei

Volei (m) / CE 2011, al II-lea tur preliminar, turneul 1 : ROMÂNIA - TURCIA 0:3

Sport 22 Mai 2010 / 00:00 611 accesări

Naţionala de volei masculin a României nu a reuşit să răstoarne calculele hârtiei în primul meci al turneului de la Ankara, contând pentru al doilea tur preliminar al Campionatului European. În prima partidă jucată vineri, în superba sală “Majestic Baskent Sports Hal”, echipa gazdă s-a impus în număr minim de seturi, 3:0 (25:21, 28:26, 25:17). Turcia, cu o echipă întinerită, în care singurul veteran a fost Sinan Cem Tanik, s-a încălzit mai greu, iar România a condus în prima jumătate a setului întâi, dar a cedat pe final, mai ales din cauza numeroaselor erori la serviciu. Cu Began în mare formă, tricolorii au condus mare parte din setul secund şi au ratat trei ocazii de a egala scorul, iar gazdele s-au impus în prelungiri! Setul al treilea n-a avut istoric, iar Turcia a debutat cu o victorie clară în turneul pe care îl găzduieşte. Toţi cei trei componenţi ai echipei CVM Tomis Constanţa au jucat vineri: Began a fost integralist, Laza a fost titular, dar nu a rezistat ritmului, fiind înlocuit de Stancu în primul set, iar Voinea a intrat în setul secund, în locul lui Borota, şi a rămas până la final. Au evoluat pentru România (antrenori Stelian Moculescu şi Ulf Quell): Bartha - Chiţigoi, Began, Laza, Olteanu, Borota, Feher - libero (au mai jucat: Stancu, Ghimeş, Ciortea şi Voinea).

Rezultatele şi programul turneului de la Ankara - vineri: Turcia - România 3:0 (25:21, 28:26, 25:17), Italia - Belarus 3:1 (25:22, 25:19, 19:25, 34:32); sâmbătă: România - Italia (ora 16.00, în direct la Neptun TV), Belarus - Turcia (ora 18.30); duminică: Turcia - Italia (ora 16.00), Belarus - România (ora 18.30; înregistrat la Neptun TV, ora 23.00).