Wawrinka aşteaptă adversarul din finala turneului masculin de la Paris

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 06 Iunie 2015 / 00:00 1095 accesări

În finala turneului masculin de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, dotat cu premii în valoare totală de 15.980.135 de dolari, se vor întâlni, duminică, de la ora 16.00 (în direct la Eurosport), tenismanul elveţian Stan Wawrinka (locul 9 ATP şi cap de serie nr. 8) şi învingătorul din partida Novak Djokovic (Serbia, liderul ierarhiei mondiale) - Andy Murray (Marea Britanie, locul 3 ATP). Vineri, în prima semifinală, Wawrinka a câştigat, cu scorul de 6-3, 6-7 (1/7), 7-6 (7/3), 6-4, duelul cu francezul Jo-Wilfried Tsonga (locul 15 ATP şi cap de serie nr. 14). Wawrinka, campion la Roland Garros la juniori, în 2003, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 46 de minute. Elveţianul este pentru a doua oară în carieră într-o finală a unui turneu de Grand Slam, după ce a câştigat Australian Open, în 2014. Tot vineri, cealaltă semifinală, dintre Djokovic şi Murray, a fost întreruptă, din cauza furtunii, la scorul de 2-1 la seturi pentru tenismanul sârb, 6-3, 6-3, 5-7, şi 3-3 în al patrulea set. Întâlnirea va fi reluată sâmbătă.

Tot vineri a fost stabilită şi finala turneului de dublu feminin. Rezultatele din semifinale: Bethanie Mattek-Sands / Lucie Safarova (SUA / Cehia) - Andrea Hlavackova / Lucie Hradecka (Cehia) 6-2, 5-7, 6-4 şi Casey Dellacqua / Yaroslava Shvedova (Australia / Rusia) - Ekaterina Makarova / Elena Vesnina (Rusia) 6-3, 6-2.

Sâmbătă, de la ora 16.00 (în direct la Eurosport), în finala turneului feminin, americanca Serena Williams (principala favorită şi nr. 1 WTA) o va înfrunta pe Lucie Safarova (Cehia, cap de serie nr. 13 şi locul 13 WTA).