Al doilea succes consecutiv pentru handbalistele tricolore la CM

În grupa A de la turneul final

Sport 03 Decembrie 2017 / 18:35 759 accesări

Meci greu pentru România în etapa a doua a grupei A de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania. Duminică, la Trier, handbalistele pregătite de Ambros Martin au înfruntat Slovenia, formație care a furnizat surpriza în prima etapă, învingând Franța cu 24-23. Partida România - Slovenia a fost una extrem de disputată, în prima repriză adversarele echipei noastre fiind mereu în avantaj, dar Cristina Neagu, MVP-ul meciului, a restabilit egalitatea la pauză, 14-14. Partea a doua a jocului a fost la fel de echilibrată, de data aceasta cu România la conducere pe tabelă, iar în final nu au fost emoții, desprinderea decisivă venind în ultimele minute ale partidei. Victoria cu scorul de 31-28 reușită de handbalistele tricolore este una extrem de importantă, fetele noastre trecându-și în cont al doilea succes consecutiv în grupă, după cel de sâmbătă, cu Paraguay, scor 29-17.

Golurile României au fost înscrise de Cristina Neagu 11, Crina Pintea 6, Eliza Buceschi 5, Valentina Ardean-Elisei 4, Aneta Udriștioiu 4 și Melinda Geiger 1. Denisa Dedu a avut mai multe intervenții salvatoare în repriza a doua, care au contribuit și ele la victoria de duminică.

Programul celorlalte partide ale handbalistelor tricolore se prezintă astfel - marţi, 5 decembrie, ora 21.30: România - Spania; joi, 7 decembrie, ora 19.00: România - Angola; vineri, 8 decembrie, ora 19.00: România - Franța. Întâlnirile pot fi urmărite în transmisiune directă la Telekom Sport.