Calificare spectaculoasă pentru Milos Raonic

Tenis de câmp / Australian Open

Sport 25 Ianuarie 2016 / 15:41 2625 accesări
Milos Raonic are ocazia de a realiza cea mai bună performanță din carieră la Australian Open

Tenismenul canadian Milos Raonic, cap de serie nr. 13 și locul 14 ATP, a realizat marea surpriză a zilei de luni de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, calificându-se pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală de la Melbourne. Raonic l-a învins, în optimi, pe al patrulea favorit la câștigarea trofeului, elveţianul Stan Wawrinka, locul 4 ATP, cu scorul de 6-4, 6-3, 5-7, 4-6, 6-3, după un meci-maraton, care a durat trei ore şi 50 de minute. Pentru un loc în semifinale, canadianul se va duela cu francezul Gael Monfils, cap de serie nr. 23 și locul 25 ATP, prezent pentru prima oară în carieră în sferturile de finală ale turneului de la Antipozi. În optimi, Monfils l-a depășit pe rusul Andrei Kuznețov, locul 74 ATP, cu scorul de 7-5, 3-6, 6-3, 7-6 (7/4).

Cotat cu a doua șansă la câștigarea trofeului la Melbourne, britanicul Andy Murray, locul 2 ATP, a trecut fără probleme de favoritul gazdelor, australianul Bernard Tomic, cap de serie nr. 16 și locul 17 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4, 7-6 (7/4). Finalist în patru rânduri la Melbourne, în 2010, 2011, 2013 și 2015, britanicul îl va întâlni în sferturi pe David Ferrer (Spania), cap de serie nr. 8 și locul 8 ATP, care l-a eliminat pe americanul John Isner, cap de serie nr. 10 și locul 11 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4, 7-5.

În noaptea de luni spre marți sunt programate primele două confruntări din sferturi: Novak Djokovic (Serbia, cap de serie nr. 1) - Kei Nishikori (Japonia, cap de serie nr. 7) și Roger Federer (Elveţia, cap de serie nr. 3) - Tomas Berdych (Cehia, cap de serie nr. 6).