FC Viitorul - cu ratările, FK Příbram - cu golurile

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul al doilea, manșa tur: FK PŘÍBRAM - FC VIITORUL CONSTANȚA 2-0

Sport 04 Noiembrie 2015 / 20:22 773 accesări

Miercuri seară, la Příbram, echipa locală FK a câștigat cu scorul de 2-0 (1-0) partida cu formația de tineret a clubului FC Viitorul Constanța, campioana de juniori a României în sezonul trecut. Meciul a contat pentru Liga Campionilor rezervată jucătorilor sub 19 ani, turul al doilea de pe traseul campioanelor naționale, manșa tur. Campioana Cehiei a marcat golurile victoriei în pline perioade de dominare a formației oaspete! Primul a căzut în minutul 33 și a fost marcat de Šrain, care l-a învins pe Tordai din pasa lui Ayong, iar al doilea îi aparține lui Hlavatý, care a fructificat pasa lui Laňka din minutul 72.

FC Viitorul a fost echipa cu posesie mai bună, cu mai multe șuturi pe spațiul porții (10-5!), dar ineficiența atacanților constănțeni a fost cea care a stabilit rezultatul final. Cele mai mari ocazii au fost ratate de Ciobanu (2), Coman (32, 52), Grecu (68) și Ene (83 - bară!). Rămâne acum să sperăm că, în returul din 25 noiembrie, tinerii fotbaliști constănțeni vor fi capabili să recupereze acest dezavantaj, la fel cum au întors rezultatul de 0-1 la pauză din returul cu FC Minsk, terminat cu 5-1 pentru Viitorul. Din păcate, la meciul retur programat la Ovidiu, peste trei săptămâni, pe terenul Central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, gazdele vor fi lipsite de golgheterul echipei, Florinel Coman, care a fost eliminat în minutul 86 al partidei din Cehia. Pe final, în superioritate numerică, gazdele puteau marca și golul 3, însă portarul Tordai a menținut vii speranțele de calificare la șutul lui Januška din minutul 90+5!

Au evoluat pentru FC Viitorul (antrenor Vasile Mănăilă, director tehnic Lucian Burchel): Tordai - Căpușă, D. Nedelcu, Iacob, Panait (46 R. Grecu) - Trancă - R. Marin, D. Dumitrescu - Ciobanu, Fl. Coman, Cicâldău (72 Cr. Ene).