Halep, a doua victorie consecutivă la Indian Wells

În cursa pentru apărarea trofeului

Sport 14 Martie 2016 / 15:24 438 accesări
Simona Halep a avut probleme din cauza vântului puternic în duelul cu Makarova

Luni dimineață, în 16-imile de finală ale turneului de la Indian Wells, competiţie de categorie Premier Mandatory (1.000 de puncte pentru campioană) dotată cu premii totale în valoare de 6.844.139 de dolari, tenismena constănțeană Simona Halep, locul 5 WTA, a înfruntat-o pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 32 WTA. După o oră și cinci minute de joc, Halep a trecut de Makarova în două seturi, 6-2, 6-4, şi s-a calificat în optimile de finală, continuând cursa pentru apărarea trofeului. În setul secund, la scorul de 5-4, Simona a solicitat intervenția antrenorului australian Darren Cahill. A urmat ultimul game pe serviciul adversarei, meciul fiind închis cu o lovitură direct câștigătoare. „Am avut meciuri grele anul acesta, dar antrenorul meu, Darren Cahill, m-a ajutat mult. De aceea l-am și chemat la finalul setului al doilea, ca să mă ajute cu acel break”, a spus Halep la finalul meciului cu Makarova. Halep a obținut a doua victorie consecutivă la Indian Wells, după ce în turul precedent a învins-o pe Vania King (SUA), iar pentru un loc în sferturi o va înfrunta pe Barbora Strycova (Cehia, locul 37 WTA). Pentru prezența în optimi, Halep și-a asigurat 120 de puncte WTA și 67.590 de dolari.

Halep a mai spus la final că a avut probleme din cauza vântului puternic: „A fost un meci greu. Vântul m-a deranjat, dar sunt fericită că am jucat bine și în cele din urmă am câștigat. Le mulțumesc celor care au rămas până la această oră în tribune și m-au susținut”.

În schimb, Monica Niculescu (locul 34 WTA) a fost învinsă, duminică seară, de Agnieszka Radwanska (Polonia, 3 WTA), în turul al treilea de la Indian Wells (SUA). Niculescu a cedat cu scorul de 2-6, 1-6, după o oră şi 28 de minute de joc. Pentru participarea la Indian Wells, Niculescu va primi 65 puncte în clasamentul WTA și 36.170 de dolari.

TECĂU, ELIMINAT ÎN PRIMUL TUR LA DUBLU

La dublu masculin, perechea formată din tenismanul constănțean Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 1, a ratat, duminică seară, calificarea în 16-imile de finală ale turneului de la Indian Wells. Tecău și Rojer au cedat în duelul cu polonezii Lukasz Kubot și Marcin Matkowski, scor 6-7 (8/10), 6-3, 6-10, după o oră şi 55 minute de joc. Tecău și Rojer vor primi 45 de puncte ATP și 11.860 de dolari pentru participarea în primul tur la Indian Wells. Perechea româno-olandeză a fost eliminată în primul tur al turneului din SUA şi în 2015.