HC Dobrogea Sud, calificare dramatică în semifinalele Ligii Naționale

Învingătoare la loviturile de departajare

Sport 13 Aprilie 2017 / 20:20 1926 accesări
Dane Sijan a apărat două aruncări la loviturile de departajare și echipa constănțeană merge în careul de ași

Duelul dintre HC Dobrogea Sud Constanța și HC Odorhei, din prima fază a play-off-ului Ligii Naționale de handbal masculin, s-a încheiat cu o spectaculoasă calificare în semifinale pentru jucătorii antrenați de Aihan Omer. Joi seară, la Odorheiu Secuiesc, în meciul decisiv pentru stabilirea formației care va înfrunta în penultimul act campioana en titre, Dinamo București, HC Dobrogea Sud a făcut pasul în careul de ași în urma succesului de la loviturile de departajare.

După un început bun al gazdelor, care au condus cu 4-0, HCDS a recuperat pas cu pas și la pauză handbaliștii constănțeni au condus cu scorul de 15-12. Repriza a doua a fost la fel de echilibrată, iar finalul a fost unul pe muchie de cuțit. Cutura a adus Constanța în avantaj, fructificând o aruncare de la 7 metri, cu șapte secunde înaintea încheierii timpului regulamentar de joc, însă Komogorov a egalat la ultima aruncare, astfel că rezultatul după cele 60 de minute a fost 25-25.

Au urmat loviturile de departajare, iar formația de la țărmul s-a impus cu scorul de 4-3, grație golurilor înscrise de la 7 metri de către Toma, Nistor, Săulescu și Buricea. Iar Dane Sijan a fost omul potrivit la locul potrivit, apărând două lovituri de la 7 metri, astfel că Handbal Club Dobrogea Sud este echipa care continuă lupta pentru titlu.

La această superbă calificare a contribuit din plin și portarul Ionuț Rudi Stănescu, care a avut 20 de intervenții salvatoare, inclusiv două aruncări de la 7 metri, în timpul partidei.

Golurile echipei constănțene au fost reușite de Cutura 8 goluri (3x7m), Toma 5g, Buricea 3g, Crnoglavac 2g, Vujadinovic 2g, Soare 2g (1x7m), Rakcevic 1g, Nistor 1g şi Rohozneanu 1g.

Tot joi seară, AHC Potaissa Turda a învins SCM Politehnica Timişoara, cu 24-23, și cu scorul general de 2-1, ca și HC Dobrogea Sud, s-a calificat în semifinale, alături de Dinamo București și CSM Bucureşti. În penultimul act, HC Dobrogea Sud o va întâlni pe Dinamo, iar Potaissa Turda pe CSM București.