Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Principatului Monaco

29 Mai 2016 / 18:20 452 accesări

Lewis Hamilton, pilotul britanic al echipei Mercedes, a obţinut prima victorie în acest sezon, în Marele Premiu al Principatului Monaco. Hamilton, care a obţinut al doilea succes al carierei la Monte Carlo, a fost urmat de Daniel Ricciardo, Sergio Perez şi Sebastian Vettel.

Strategia şi o oprire la boxe neprevăzută a lui Ricciardo i-au adus lui Lewis Hamilton primul succes în acest sezon.

În vârstă de 31 de ani, pilotul britanic a terminat cursa cu timpul de 1:59:29.133, urmat la 7.252 secunde de Daniel Ricciardo (Red Bull) şi la 13.825 secunde de Sergio Perez (Force India), pilot care a urcat pentru a şasea oară în carieră pe podium. Pentru Mercedes este a patra victorie, după ce Nico Rosberg, lider în ierarhia din Formula 1, câştigase primele trei curse.

Nico Rosberg, lider în clasamentul piloţilor din Formula 1, a terminat al şaptelea la Monte Carlo. În urma cursei din Principatul Monaco, avansul lui Rosberg faţă de Hamilton a scăzut la 24 de puncte.

Următoarea etapă din Formula 1 va avea loc în Canada, în perioada 10-12 iunie.