Victorie importantă pentru FC Viitorul U19 în Cupa României

Fotbal / Cupa României Under 19

Sport 29 Martie 2017 / 20:54 836 accesări
Jucătorii antrenaţi de Nicolae Roșca sunt aproape de o calificare în finala competiţiei

Miercuri, la București, pe stadionul „Granitul”, s-a disputat manșa tur a duelului Dinamo 1948 București - FC Viitorul, din semifinalele Cupei României la fotbal rezervată echipelor Under 19. Formaţia constănţeană a obţinut victoria la finalul celor 90 de minute de joc, scor 2-1, fiind acum favorită la calificarea în ultimul act al competiţiei, mai ales că returul este programat miercuri, 5 aprilie, în Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. Ambele goluri ale echipei pregătite de Nicolae Roșca au fost reuşite de Denis Drăguș, în minutele 2 (finalizare cu capul din 6 metri) și 32 (gol superb din afara careului). Pentru Dinamo a marcat Denis Ciobotariu, în minutul 39.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Dur-Bozoancă - Boboc, Kilyen, Piciu (70 Pop), Rusu - M. Ene, Iani, Drăguș (79 Crînganu) - Zamfirescu, Mihalache (80 Manole), Mățan (90+2 Vîlcea).