Viitorul părăseşte Cupa României, dar tinerii au confirmat la Botoşani

Fotbal / Cupa României, optimi de finală: FC BOTOŞANI - FC VIITORUL 3-2

Sport 29 Noiembrie 2017 / 08:41 894 accesări
Denis Drăguş a înscris un gol superb în partida de la Botoşani

Partidă spectaculoasă marţi seară, la Botoşani, în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, între FC Botoşani şi FC Viitorul. Managerul tehnic al campioanei en titre a României, Gheorghe Hagi, a decis să folosească o formaţie formată din jucătorii tineri, care au demonstrat că pot oricând să facă pasul spre prima echipă, prestaţia constănţenilor fiind una foarte bună. Din păcate, rezultatul nu a fost unul favorabil, FC Botoşani obţinând calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. După 0-0 la pauză, gazdele au condus cu 1-0 şi 2-1, iar Viitorul a egalat de fiecare dată, în urma unor execuţii spectaculoase ale lui Gavra, şut plasat perfect de la marginea careului, și Drăguș, reluare cu călcâiul.

Rezultat final: FC Botoșani - FC Viitorul 3-2 (Chitoșcă 50, M. Roman I 74, Plămadă 81 / Gavra 64, Drăguș 78).

Pentru FC Viitorul urmează partida din deplasare, cu CS Universitatea Craiova, din etapa a 20-a a Ligii 1 Betano, programată sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 20.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV).

Au evoluat următoarele formaţii - FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Pap - Dumitraș (46 M. Roman I), Plămadă, Burcă, A. Mușat - Târșa, Oaidă - Serediuc, Rodriguez, Chitoșcă (85 Popa) - Kuku (74 Bordeianu); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Căpușă, Țîru (82 Horj), Ghiță, De Nooijer - A. Ciobanu, T Băluță (65 Kofi), D. Dumitrescu - Cioablă (82 Cr. Ene), Gavra, Drăguș. Cartonașe galbene: Pap 90+3 / Kofi 73, Drăguș 87. Întâlnirea a fost arbitrată la centru de Marius Avram (București).

Tot marţi s-au mai disputat următoarele meciuri din faza optimilor de finală: Unirea Slobozia - CSM Poli Iași 0-2 (Pedro Mendes 11-pen., C. Ștefănescu 66), CS Afumați - CS U. Craiova 2-3 (D. Burlacu 10, Vlada 93 / Gustavo 66, Al. Băluţă 101, 105) - după prelungiri.

Programul celorlalte partide din optimi se prezintă astfel - miercuri, 29 noiembrie, ora 17.30: CS Mioveni - Gaz Metan Mediaș (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 20.30: U. Cluj - Dinamo Bucureşti (ProX, Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1); joi, 30 noiembrie, ora 14.00: AFC Hermannstadt - Juventus București (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 18.30: Chindia Târgoviște - Astra Giurgiu (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 21.30: ACS Poli Timișoara - FCSB (ProTV, Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1). În caz de egalitate, după 90 de minute de joc vor urma prelungirile, iar dacă scorul se menține egal după 120 de minute se va trece la executarea loviturilor de departajare.