Primul gol primit de Viitorul în retur

Fotbal / Liga 1, etapa a 19-a: FC VIITORUL - ACS POLI TIMIŞOARA 1-1

Sport 25 Noiembrie 2017 / 21:51 908 accesări

Cristi Ganea a marcat un gol superb în meciul de sâmbătă

FC Viitorul a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat sâmbătă seară, pe teren propriu, în etapa a 19-a a Ligii 1 la fotbal. După cinci jocuri fără gol primit, echipa constănţeană a încasat primul gol în retur, ceea ce a împiedicat-o să obţină cele trei puncte. Cristi Ganea a deschis scorul în minutul 25, şutând excelent în diagonală, de la aproximativ 25 de metri. Din păcate, campioana en titre a irosit trei ocazii uriaşe până la pauză, ratând desprinderea pe tabela de marcaj. Mai întâi, în minutul 31, A. Chiţu a reluat cu capul mingea centrată de Cristi Ganea şi portarul Straton a respins balonul în bara laterală. Apoi, în minutul 41, în situaţie de unu la unu, Chiţu nu l-a putut păcăli pe Straton, mingea a ajuns la Măţan, însă jucătorul Viitorului a trimis peste poartă. Şi cum în fotbal ocaziile ratate se răzbună, timișorenii au egalat în repriza a doua, în minutul 66, prin Al. Ciucur, care l-a învins pe Rîmniceanu cu un șut plasat, de la marginea careului. Formaţia constănţeană a bifat a şaptea partidă fără înfrângere în Liga 1, dar a irosit şansa de a se apropia de podium.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez, Hodorogea, Horj (74 T. Băluță), Cr. Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă - Eric (74 Drăguș) - Mățan (84 Gavra), A. Chițu (cpt.); ACS Poli (antrenor Ionuț Popa): Straton - Străuț, Melinte, Cânu (cpt.), Al. Ciucur (90+1 Doman) - A. Munteanu, Soljic - Vașvari, Artean, Bârnoi (60 Haruț) - Abraw (68 Drăghici). Cartonaşe galbene: Străuț, Melinte, Al. Ciucur, Cânu. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (București).

Clasament: 1. CFR 40p (golaveraj: 28-10), 2. FCSB 38p (36-12), 3. Craiova 36p (31-21), 4. Botoșani 35p (25-15), 5. FC VIITORUL 31p (25-14), 6. Astra 28p (26-19), 7. Dinamo 24p (24-21), 8. Iași 24p (21-24), 9. Timișoara 24p (17-28), 10. Voluntari 21p (17-19), 11. Chiajna 20p (25-25), 12. Sepsi 12p (11-31), 13. Mediaș 11p (7-29), 14. Juventus 9p (10-34).