Academia Hagi, în semifinalele Cupei “Stelelor Estului“

Sport 08 Septembrie 2011 / 00:00 1054 accesări

Academia Hagi şi-a revenit din şocul debutului dezastruos şi a bifat, ieri, a doua victorie de la Cupa “Stelelor Estului“. Deşi aveau nevoie de un rezultat de egalitate pentru a fi siguri de locul secund în Grupa A şi implicit de calificarea în semifinale, puştii lui Mugurel Cornăţeanu s-au impus cu 4-1 (0-0) în faţa bulgarilor de la Levski Sofia. După o primă repriză cu multe ocazii la poarta lui Dimitrov, dar neconcretizate de Tudoran, Luduşan, Marin şi Iacob, Academia Hagi a deschis scorul la opt minute de la reluare prin Andrei Luduşan. Replica bulgarilor a venit prompt, Vutov restabilind egalitatea în min.49, însă până la final constănţenii au mai punctat de trei ori prin Marin (52), Erdal (55) şi Oarnă (79). Au evoluat - Academia Hagi (antrenor Mugurel Cornăţeanu): Stoian - Gavrilă, Erdal (71 Ionescu), Iacob (57 Şerban), Otei - Borcoi, Marin (57 Scarlat), Fecketici (51 Nedelcu), Raiciu (41 Oarnă), Tudoran (41 Stoica) - Luduşan (71 Ioniţă); Levski Sofia (antrenori Toni Dzheferski, Svetoslav Kolev): S. Dimitrov - D. Ivanov, A. Iliev, T. Ivanov, Georgiev, I. Stoev, K. Ivanov, Kostadinov, Milev, D. Iliev, V. Dimitrov. Au mai jucat: Krastev - Antov, Vasilev, Hasan, Vutov, M. Iliev, V. Stoev, Todorov. În cealaltă partidă din Grupa A, Partizan Belgrad - Zimbru Chişinău 2-0 (Saşa Lukic 14, 22). Clasament final Grupa A: 1. Partizan Belgrad 9p, 2. Academia Hagi 6p, 3. Zimbru Chişinău 3p, 4. Levski Sofia 0p. În Grupa B s-au consemnat rezultatele: Bursaspor - Academia Puskas 3-1 (Mustafa 40, U. Enes 70 - penalty şi 72 / Badi 6 - penalty) şi Dinamo Moscova - România U15 0-1 (Puşcaş 11). Clasament: 1. Bursaspor 9p, 2. România U15 6p, 3. Dinamo Moscova 3p, 4. Academia Puskas 0p.

Astăzi, pe stadionul Farul, au loc semifinalele, după programul: Academia Hagi - Bursaspor (ora 19.00, în direct la Sport.ro) şi Partizan Belgrad - România U15 (ora 21.00).