Adrian Ungur a fost eliminat în primul tur al turneului de la Cherbourg

23 Februarie 2016 / 16:56 1614 accesări

Tenismenul român Adrian Ungur (193 ATP) a fost eliminat, luni seară, în primul tur al turneului challenger de la Cherbourg (Franţa), de japonezul Yoshihito Nishioka (126 ATP), favorit 2 al competiţiei, scor 6-1, 0-6, 2-6, informează site-ul oficial al turneului.

Nishioka a trecut de tenismenul român în vârstă de 31 de ani în doar o oră şi 20 de minute de joc, pe fondul unui joc oscilant al lui Ungur. Adrian Ungur a început meciul foarte bine şi a câştigat rapid primul set, scor 6-1. Românul devenise favorit pentru câştigarea meciului, dar a avut o cădere inexplicabilă. În următoarele două seturi, derulate pe durata unei ore, Ungur a reuşit să câştige doar două game-uri.

Pe durata partidei, Ungur a servit 2 aşi și a făcut 5 duble greșeli, iar procentajul primului serviciu a fost de 55% (dintre care 58% puncte câștigate). În plus, Ungur și-a pierdut de şase ori serviciul contra sportivului japonez.

Pentru participarea la Cherbourg, românul nu va primi niciun punct în clasamentul ATP și va încasa 440 de euro. Turneul challenger din Franţa este dotat cu premii totale în valoare de 42.500 de euro.

Ungur va continua la dublu la Cherbourg, unde face pereche cu italianul Andrea Arnaboldi. Cei doi, capi de serie numărul patru, vor juca în primul tur contra francezilor David Guez/Alexandre Sidorenko.

Adrian Ungur este cel mai bine poziţionat tenismen român în clasamentul ATP, locul 193, deşi nu a câştigat niciun meci în 2016, din trei jocuri. Adrian Ungur a pierdut în calificările turneului ATP de la Sofia (Bulgaria) şi în primul tur al turneului challenger de la Wroclaw (Polonia).