Al doilea succes al sezonului pentru Richard Freitag

Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Sport 13 Decembrie 2017 / 18:15 757 accesări
Richard Freitag (stânga, alături de compatriotul său Andreas Wellinger) a bifat în premieră trei podiumuri în trei etape succesive din cadrul Cupei Mondiale

Săritorul german Richard Freitag a obținut a doua sa victorie în actuala ediție a Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, impunându-se în concursul desfășurat duminică pe trambulina din stațiunea germană Titisee-Neustadt. Din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile (vânt puternic și ploaie), concursul a fost redus la o singură săritură, iar startul a fost amânat cu 90 de minute față de ora stabilită inițial.

Freitag a câștigat după un zbor pe schiuri de 145 de metri, care i-a adus 128,4 puncte, reușind să-l devanseze pe compatriotul său Andreas Wellinger (139,5 m), clasat pe poziția secundă. Locul al treilea a fost ocupat de norvegianul Daniel-Andre Tande (135,5 m). Deținătorul titlului, austriacul Stefan Kraft, s-a clasat pe poziția a zecea, după o săritură de 126 m.

Freitag a învins în țara sa natală la opt zile după primul său succes al sezonului, obținut în Rusia, la Nijni Tagil. Per total, Freitag a câștigat în carieră șapte etape în Cupa Mondială, iar acum a bifat în premieră trei podiumuri în trei etape succesive!

Grație acestei victorii, germanul și-a consolidat poziția de lider al clasamentului general, devansându-l cu 51 de puncte pe Andreas Wellinger. Freitag a acumulat 370 de puncte, fiind urmat de Wellinger 319p, Tande 280p, Stefan Kraft (Austria) 212p și Johann Andre Forfang (Norvegia) 205p. Următoarea etapă a circuitului mondial de sărituri cu schiurile se va desfășura în weekend-ul 16-17 decembrie, pe trambulina „Gross-Titlis-Schanze” din Engelberg (Elveția).