Andreea Ogrăzeanu a ratat calificarea în semifinale la 100 m

Sport 29 Iulie 2010 / 00:00 422 accesări

După ce Nicoleta Grasu (Dinamo - CS Farul Constanţa) a întărit, marţi, speranţele delegaţiei tricolore la o medalie în proba de aruncare a discului de la Campionatul European de atletism pentru senioare şi seniori de la Barcelona, ieri, a fost rândul Andreei Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul Constanţa) să concureze în “ovalul magic” de la Monjuic. Din păcate, sportiva a ratat calificarea în semifinalele probei de 100 m, după ce s-a clasat pe locul 7 în prima serie. Ogrăzeanu a fost cronometrată cu timpul de 11 secunde şi 78 de sutimi, ratând calificarea în semifinale. Atleta este înscrisă şi în cadrul probei de 200 m, calificările acestei probe urmând să se desfăşoare vineri. În schimb, ieri, printre tricolorii care au prins fazele superioare ale probelor la care au luat startul s-au numărat Angela Moroşanu (400 m garduri), Cătălin Cîmpeanu (400 m), Bianca Perie (aruncarea ciocanului), Ancuţa Bobocel (3.000 m obstacole) şi Attila Nagy (400 m garduri). Perie s-a calificat în finala probei de aruncare a ciocanului, cu o performanţă de 68,67 m. În proba de 3.000 m obstacole, Bobocel a prins finala, după ce ocupat locul 4 în prima serie. Bobocel a parcurs traseul în 9 minute, 48 de secunde şi o sutime. Conform regulamentului, primele patru clasate din fiecare dintre cele două grupe, plus cei mai buni patru timpi, per total, obţin calificarea în finala de vineri. Moroşanu a obţinut calificarea în semifinale la 400 m garduri, iar Cătălin Cîmpeanu, în aceeaşi fază, la 400 m. Nagy s-a calificat în semifinalele probei de 400 m garduri, după ce a ocupat poziţia a patra în a doua serie, cu timpul de 50,31 secunde, reuşind cel mai bun timp al carierei. Marţi, în prima zi a CE de la Barcelona, s-au calificat în finală următorii sportivi români: Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul, la aruncarea discului) şi Marian Oprea (la triplusalt), în timp ce Silviu Casandra s-a clasat pe locul 15 în finală, la 20 km marş, iar Marius Ionescu pe locul 21 la 10.000 m. Aseară, după închiderea ediţiei, Nicoleta Grasu a concurat în finala de aruncare a discului. Obiectivul delegaţiei tricolore este cucerirea a una-două medalii şi patru-cinci calificări în finale.