Anglia, învingătoare în prelungiri cu Țara Galilor

Fotbal / EURO 2016, Grupa B, etapa a 2-a: ANGLIA - ȚARA GALILOR 2-1

Sport 16 Iunie 2016 / 18:09 451 accesări
Daniel Sturridge a adus victoria Angliei în minutul 92

După victoria de miercuri a Slovaciei, 2-1 cu Rusia, Grupa B nu a mai oferit încă o surpriză, cu toate că Țara Galilor a condus Anglia. Joi, la Lens, prima repriză a duelului britanic fost echilibrată, cu ocazii de ambele părți, deschiderea scorului fiind reușită de Țara Galilor. În minutul 42, portarul Joe Hart a fost surprins de execuția lui Gareth Bale din lovitură liberă de la aproximativ 35 de metri și Țara Galilor a intrat la cabine în avantaj. Trimis în teren la începutul reprizei secunde, Jamie Vardy a fost omul potrivit la locul potrivit și a restabilit egalitatea în minutul 56. Presiunea englezilor a continuat, iar galezii au cedat în al doilea minut al prelungirilor, când Daniel Sturridge, celălalt atacant trimis în teren de Roy Hodgson după pauză, l-a învins pe Hennessey. Anglia se impune cu 2-1 și trece pe primul loc în clasamentul grupei, ultima etapă fiind una de foc pentru stabilirea ierarhiei finale.

Au evoluat - ANGLIA (selecționer Roy Hodgson): Hart - Walker, G. Cahill, Smalling, Rose - Dele Alli, Dier, Rooney (cpt.) - Lallana (73 Rashford), Kane (46 Vardy), Sterling (46 Sturridge); ŢARA GALILOR (selecționer Chris Coleman): Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams (cpt.), Davies, N. Taylor - A. Ramsey, Ledley (67 Edwards), Allen - Robson-Kanu (72 J. Williams), Bale. Cartonașe galbene: / Davies. Meciul a fost arbitrat la centru de germanul Felix Brych.

Rezultate - etapa 1: Ţara Galilor - Slovacia 2-1 (Bale 10, Robson-Kanu 81 / Duda 61), Anglia - Rusia 1-1 (Dier 72 / V. Berezutski 90+2); etapa a 2-a: Rusia - Slovacia 1-2 (Glushakov 80 / Weiss 32, Hamšík 45).

Meciurile din ultima etapă - luni, 20 iunie, ora 22.00: Slovacia - Anglia (la St. Etienne) și Rusia - Ţara Galilor (la Toulouse).