Antrenament cu public pentru handbaliştii constănţeni

Handbal (m) / LN-10: HCM Constanţa - U. Armătura Cluj 29-13

Sport 16 Noiembrie 2006 / 00:00 724 accesări

Prima apariţie în faţa publicului constănţean pentru jucătorii antrenaţi de Lucian Râşniţă şi Eden Hairi după meciul de la Kiel s-a soldat cu o victorie facilă pentru HCM Constanţa. Campioana şi deţinătoarea Cupei României a primit ieri dimineaţă, în Sala sporturilor, vizita Universităţii Armătura Agronomia Cluj, în etapa a 10-a a Ligii Naţionale, de care a dispus cu 29-13. Oaspeţii au înscris primul gol abia în min. 10 la scorul de 6-0 pentru HCM, iar pauza i-a adus pe constănţeni în avantaj, scor 15-8. Clujenii au bătut şi un record negativ la Constanţa, ei nereuşind să înscrie timp de 21 de minute (min. 26 - min. 47). În partea a doua a jocului, oaspeţii au înscris doar cinci goluri, în timp ce constănţenii s-au străduit să ofere şi spectacol celor 500 de spectatori prezenţi la Sala Sporturilor. A ieşit încă o dată în evidenţă portarul Rudi Stănescu (18 intervenţii), care a fost însă sprijinit foarte bine de linia defensivă. Chiar dacă singura necunoscută de ieri era doar cea a scorului, evoluţia handbaliştilor constănţeni nu l-a mulţumit de antrenorul Lucian Râşniţă.

“Există probleme la echipă cu care nu putem face performanţă. Cu aceste probleme nu putem juca în Liga Campionilor la un nivel acceptabil. Putem avea rezultate de moment, vezi victoriile cu Barcelona, Gudme sau Karvina, dar performanţa nu se poate face fără a avea continuitate şi seriozitate în fiecare antrenament şi joc. Mă refer în primul rînd la evoluţia echipei în faza de atac, la numeroasele greşeli tehnice din repriza secundă, la lipsa de concentrare, de fapt aceleaşi greşeli din meciurile pe care le-am disputat pînă acum şi care ne-au costat foarte multe puncte”, a declarat Lucian Râşniţă. Oaspeţii au înscris doar 13 goluri la Constanţa, însă antrenorul clujean nu s-a impacientat prea tare: “Era normal ca după înfrîngerea de la Kiel formaţia constănţeană să aibă o evoluţie mai bună. Avem patru jucători accidentaţi, iar la lotul pe care l-am deplasat la Constanţa era greu să emitem pretenţii”, a declarat tehnicianul clujean Liviu Jurcă, tatăl internaţionalului Rareş Jurcă. În etapa a 11-a a Ligii Naţionale, programată sîmbătă, HCM Constanţa va evolua la Suceava împotriva nou-promovatei Bucovina.

Au evoluat formaţiile - HCM Constanţa (antrenor Lucian Râşniţă): Stănescu şi Popescu - portari, Şoldănescu 3g, Timofte 2g, Buricea 2g, Kovalenko 1g, Giotoiu 3g, Stavrositu 3g (1x7m), Toma 4g (1x7m), Smigic 1, Dragicevic 4g, Streja, Kazic 4g, Săulescu 2g; U. Cluj (antrenor Liviu Jurcă): Adam şi Szopka - portari, Petraru 2g, Boizeşan 1g, Beşuţiu 1g, Ghişe 1g, Samoilă 3g, Tritean 2g, Lazăr 2g, Pavel 1g. Au arbitrat: Radu Iliescu şi Doru Manea (ambii din Bucureşti).

În celelalte partide disputate ieri s-au înregistrat următoarele rezultate: Poli Iaşi - Bucovina Suceava 30-36; Pandurii Tg. Jiu - Minaur Baia Mare 34-30; HCM Braşov - Steaua Bucureşti 30-34; Uztel Ploieşti - Poli Timişoara 30-26; UCM Reşiţa - HCM Bistriţa 35-29.

10. HCM CSM Bistriţa 10 4 0 6 268-287 8

11. Minaur Baia Mare 10 3 0 7 290-301 6

12. HCM Braşov 10 2 1 7 251-277 5

13. Armătura Cluj 10 1 1 8 230-324 3

14. Politehnica Iaşi 10 0 0 10 251-320 0