BC Farul a pierdut şi la Giurgiu

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 4-a: CSS GIURGIU - BC FARUL CONSTANŢA 87-71

Sport 22 Octombrie 2012 / 00:00 552 accesări

Baschet Club Farul Constanţa nu a reuşit nici în etapa a 4-a a Ligii Naţionale de baschet masculin să cunoască bucuria sucesului. Constănţenii au cedat, scor 71-87 (22-30, 13-15, 21-31, 15-11), meciul susţinut în deplasare cu CSS Giurgiu. Aşa cum o arată şi scorul înregistrat în cele patru sferturi, BC Farul s-a ridicat la nivelul adversarului doar în parţialele doi şi patru, mult prea puţin pentru a emite pretenţii la victorie. Cel mai bun jucător al Farului a fost şi de această dată Cardell McFarland, cu 23 de puncte, trei recuperări şi trei pase decisive, insuficient însă pentru a pune în balanţă deznodământul întâlnirii. „Am comis din nou multe erori, mai ales în sfertul al treilea, iar acest lucru a făcut diferenţa. Lipsa de omogenitate s-a simţit din nou şi sper să trecem peste acest lucru cât mai curând”, a declarat Alexandru Olteanu. Pentru BC Farul au marcat: McFarland 23p, Booth 13p, Petronic 10p, Santana 9p, Marquis 8p, Wallace 6p, Senai 2p.

În etapa viitoare, sâmbătă, BC Farul va întâlni, pe teren propriu, pe SCM Craiova. Celelalte rezultate ale etapei: CSU Atlassib Sibiu - BCM U. Piteşti 93-87, BC Miercurea Ciuc - CSM Oradea 78-94, SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti 93-65, Gaz Metan Mediaş - CSM Bucureşti 94-88, BC Timişoara - U. Mobitelco Cluj 79-89. Astăzi au loc partidele CSU Ploieşti - CS Energia Rovinari (ora 19.00, Digi Sport 2) şi BC Timba Timişoara - BC Mureş Tg. Mureş (ora 20.00).