BC Farul, eşec neaşteptat în faţa Timişoarei

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 4-a: BC FARUL CONSTANŢA - BC TIMBA TIMIŞOARA 56-83

Sport 18 Octombrie 2012 / 00:00 640 accesări

Baschet Club Farul Constanţa aştepta cu multă încredere confruntarea cu nou-promovata BC Timba Timişoara, din etapa a 4-a a Ligii Naţionale la baschet masculin, împotriva căreia spera să obţină primul succes din actuala stagiune. Începutul meciului părea să confirme calculele hârtiei, chiar dacă cele două echipe s-au succedat mereu la conducere pe tabela de marcaj, 4-6, 10-6, 12-16 şi apoi 22-21 pentru BC Farul la finele primului sfert, graţie unei aruncări de excepţie a lui McFarland de la aproape 12 m! BC Farul a început să se clatine încă din sfertul al doilea, încheiat la egalitate, 12-12, iar la pauză constănţenii erau încă avantaj, 34-33. De la cabine a revenit însă o cu totul altă formaţie constănţeană, ai cărei jucători au dorit orice altceva decât să evolueze colectiv. Aruncări în disperare de la distanţă, din toate poziţiile, o apărare svaiţer, astfel că misiunea oaspeţilor a fost mult uşurată. Cu un joc precis, organizat, combinativ, timişorenii au înscris punct după punct şi s-au impus în final cu un neverosimil 83-56 (21-22, 12-12, 26-13, 24-9).

„O înfrângere într-o manieră la care nu mă aşteptam. Poate că asta este valoarea unor jucători, poate că a fost un accident, dar cert este că sunt multe de lucrat. Timişoara a făcut un meci superb, în timp ce noi am jucat foarte slab. Trebuie să lucrăm la partea colectivă. Acesta este una dintre marile noastre probleme. Am avut procentaje foarte slabe la aruncări”, a declarat antrenorul Costel Cernat. Pentru BC Farul au evoluat: Petronic 18p, McFarland 15p (3x3p), Wallace 9p (1x3p), Santana 6p, Marquis 4p, Minea şi Booth - câte 2p, Olteanu, Stăncuţ şi Şenai. De la oaspeţi s-a evidenţiat Johnson, cu 18p.

În celelalte partide ale etapei disputate ieri s-au înregistrat rezultatele: CSS Giurgiu - SCM U. Craiova 87-77, CS Municipal Oradea - CSU Atlassib Sibiu 67-58, CS Energia Rovinari - BC Timişoara 90-89, CS Municipal Bucureşti - CSU Ploieşti 93-80, BCM U. Piteşti - CS Dinamo Bucureşti 108-46, U. Mobitelco Cluj - BC Miercurea Ciuc 89-73. Întâlnirea BC Mureş Tg. Mureş - CS Gaz Metan Mediaş va avea loc astăzi.