Begu a ratat, incredibil, prezenţa în turul secund la Miami Open

Tenis de câmp

Monica Niculescu s-a calificat în turul secund
Sport 22 Martie 2019 / 11:02 410 accesări
Irina Begu a fost eliminată, Monica Niculescu a trecut în turul al doilea la Miami

În primul tur al turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, turneu dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari, Irina Begu a fost eliminată, iar Monica Niculescu a obţinut victoria.

Irina Begu (locul 70 WTA) a pierdut, incredibil, partida cu învingătoarea de la Indian Wells, Bianca Andreescu (Canada, locul 24 WTA), după ce a condus cu scorul de 5-1 în setul secund şi a beneficiat şi de o minge de meci. Andreescu a revenit miraculos şi a câştigat întâlnirea, după două ore şi 33 de minute de joc, scor 4-6, 7-6 (7/2), 6-2. Begu va primi un cec în valoare de 16.425 de dolari şi 10 puncte WTA.

Monica Niculescu (locul 138 WTA) s-a calificat în turul secund, după ce a învins-o pe Tamara Zidansek (Slovenia, locul 66 WTA), cu scorul de 6-1, 6-2, după o oră şi zece minute de joc. În turul al doilea, Niculescu o va înfrunta pe Garbine Muguruza (Spania, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 20), meciul fiind programat vineri seară, nu mai devreme de ora 20.00. Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 26.430 de dolari şi 35 de puncte WTA.

În turul al doilea la Miami Open vor evolua şi Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2), dar şi Mihaela Buzărnescu (locul 32 WTA şi cap de serie numărul 30). Halep o va întâlni pe Taylor Townsend (SUA, locul 96 WTA, jucătoare venită din calificări), în noaptea de vineri spre sâmbătă, nu mai devreme de ora 0.30, iar Buzărnescu o va înfrunta pe Alize Cornet (Franţa, locul 53 WTA), vineri seară, nu mai devreme de ora 23.00.

La dublu, Raluca Olaru şi Darija Jurak (Croaţia) vor înfrunta în primul tur perechea americană alcătuită din Desirae Krawczyk şi Sabrina Santamaria, meciul urmând să înceapă la ora 19.30.