Begu şi Olaru au ratat semifinalele la Roland Garros

În turneul de dublu feminin de la Paris

Sport 07 Iunie 2017 / 20:48 557 accesări

Dacă Simona Halep a reuşit o calificare de senzaţie în penultimul act de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, dotat cu premii în valoare totală de 16.700.000 de euro, în urma victoriei cu scorul de 3-6, 7-6 (8/6), 6-0 din duelul cu Elina Svitolina, la dublu nu vom avea vreo tenismenă tricoloră în semifinale.

Irina Begu şi Raluca Olaru au cedat în partidele susţinute miercuri, în sferturile de finală, astfel că parcursul lor în turneul parizian s-a oprit la porţile semifinalelor.

Begu şi Saisai Zheng (China) au cedat în fața dublului australian format din Ashleigh Barty şi Casey Dellacqua, scor 3-6, 4-6, după o oră și 30 de minute de joc, iar Raluca Olaru şi Olga Savchuk (Ucraina) au pierdut tot în două seturi, scor 2-6, 1-6, după o oră şi şase minute de joc, duelul cu perechea Yung-Jan Chan / Martina Hingis (Taiwan / Elveţia), cap de serie numărul 3.

Prezenţa în sferturile probei de dublu de la Roland Garros este recompensată cu un cec în valoare de 72.000 de euro și 430 de puncte WTA.