Campionii au debutat cu dreptul

Handbal (m) / LN, etapa 1: DINAMO MUNICIPAL BRAŞOV - HCM CONSTANŢA 27-32

Sport 06 Septembrie 2010 / 00:00 857 accesări

Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa a debutat cu o victorie în actualul sezon al Ligii Naţionale, învingând sâmbătă, în deplasare, pe Dinamo Braşov, cu 32-27, la capătul unui joc pe care l-a controlat în permanenţă. Aflat la debutul oficial pe banca tehnică, trioul format din Jovica Cvetkovic, Alexandru Buligan şi Eden Hairi a început partida fără doi jucători importanţi, Băiceanu şi Riganas, nerefăcuţi după accidentări mai vechi. Chiar şi aşa, constănţenii au început perfect jocul, punând rapid o diferenţă de patru goluri între ei şi braşoveni, 7-3. Puternic încurajaţi din tribune, braşovenii, cu o echipă construită pe scheletul fostei Dinamo Bucureşti, şi-au revenit şi au păstrat diferenţa de patru goluri până la pauză, 15-11 pentru HCM. La reluare, gazdele au visat la o minune, apropiindu-se la doar două lungimi, 20-18 pentru HCM, în min. 40, dar campionii şi-au demonstrat clasa şi au decis soarta partidei cu o serie de trei goluri consecutive. Ultimul sfert de oră a fost dominat de cei doi arbitri, Octavian Fânaţă şi Aurel Moldoveanu, care au luat mai multe decizii defavorabile constănţenilor. Pivotul Schuch a încasat cartonaşul roşu în min. 45 pentru trei eliminări, iar veteranul Adzic a fost eliminat direct, cu cinci minute înainte de final, după un simplu fault de joc. Chiar şi aşa, campioana a păstrat în permanenţă o distanţă liniştitoare pe tabela de marcaj, impunându-se fără emoţii. „Am pornit la un drum nou şi avem nevoie de timp să rodăm echipa. Ne aşteptam la o rezistenţă din partea echipei braşovene, care a lăsat o bună impresie. Cred că a fost un plăcut spectacol de handbal”, a adăugat George Buricea. „Este bine că am debutat cu victoria, spre deosebire de unele contracandidate la titlu. Mă îngrijorează însă forma sportivă a lui Csepreghi şi faptul că am marcat puţine goluri de la 9 metri. Jocul echipei nu m-a mulţumit. În privinţa cartonaşelor roşii, cred că au fost prea uşor acordate. Noul regulament duce handbalul, din sportul bărbătesc pe care-l ştim cu toţii, spre baschet”, a declarat Nurhan Ali, directorul executiv al HCM. Pentru HCM au marcat: Toma 9g, Sadoveac şi Angelovski - câte 6g, Buricea 5g, Schuch 2g, Stavrositu, Sabou, Csepreghi şi Onyejekwe - câte 1g; au mai jucat: Stănescu, Şelaru, Mocanu şi Mureşan.

Celelalte rezultate ale etapei: Pandurii Lignitul Tg. Jiu - Steaua Bucureşti 31-26; U. Cluj - CSM Bucureşti 33-29; Minaur Baia Mare - Ştiinţa Bacău 25-23; Poli Timişoara - CSM Satu Mare 32-25; CSM Oradea - Bucovina Suceava 22-34; HC Odorhei - UCM Reşiţa 31-30.