Caravana auto-moto a trecut în Chile, iar Gyenes a încheiat al 19-lea

Raliul Dakar 2015

Sport 09 Ianuarie 2015 / 00:00 587 accesări

Etapa a patra a Raliului Dakar, desfăşurată miercuri, a dus caravana motorizată din Argentina în Chile, etapa fiind disputată între localităţile Chilecito şi Copiapo, peste munţii Anzi şi apoi în deşertul Atacama, pe distanţa de 909 kilometri, dintre care o specială cronometrată de 315 km. A fost o etapă destul de calmă la cele două categorii importante, în care victoria le-a revenit liderilor - Nasser Al-Attiyah din Qatar, la clasa auto, respectiv spaniolul Joan Barreda Bort, la clasa moto.

Învingător şi în etapa a doua, Barreda Bort a fost urmat de compatriotul său Marc Coma, deţinătorul trofeului, la 12 minute şi 49 de secunde, în timp ce portughezul Paulo Goncalves (Honda) a sosit al treilea, la 20,29. Coma a urcat pe locul secund în clasamentul general, unde are însă o întârziere de aproape 13 minute faţă de Barreda Bort. Emanuel Gyenes a avut o zi excelentă şi a încheiat etapa pe locul al 19-lea, la doar 21 de minute în urma învingătorului, în timp ce al doilea român aflat în concurs, Marcel Butuza, a ocupat locul 61, sosind la aproape o oră după Barreda Bort. La general, Gyenes a urcat pe locul 40, iar Butuza se află pe locul 63.

La clasa auto, Al-Attiyah a obţinut a doua victorie de etapă la actuala ediţie, urmat de spaniolul Nani Roma, deţinătorul trofeului, care a sosit cu doar două minute şi 40 de secunde întârziere. Sud-africanul Giniel De Villiers a urcat iar pe podiumul rundei, încheind pe locul 3, la 2,57. De Villiers este cel mai apropiat rival al lui Al-Attiyah, distanţa dintre cei doi la general fiind de puţin peste opt minute. Sauditul Yazeed Alrajhi, pe Toyota, ocupă locul al treilea, la 23,33.

Etapa a cincea a avut loc ieri, între localitățile chiliene Copiapo și Antofagasta, pe 458 km cronometrați, la care s-au adăugat două porţiuni de legătură, de 174 km și 65 km.