Club 29 Constanţa a mai obţinut un trofeu

Super Cupa Municipiilor la fotbal în sală: MARIX TULCEA - CLUB 29 CONSTANŢA 1-3

Sport 01 Aprilie 2013 / 00:00 875 accesări

Câştigătoarea ediţiei a 22-a a Trofeului Telegraf la fotbal în sală, Club 29 Constanţa, şi-a trecut în palmares, sâmbătă seară, la Tulcea, un nou trofeu, Super Cupa Municipiilor la fotbal în sală, competiţie organizată de Asociaţiile Judeţene de Fotbal din Tulcea (preşedinte Petre Badea) şi Constanţa (preşedinte Vasile Mihu). La capătul unui meci extrem de disputat, Club 29 a învins, cu 3-1, pe Marix Tulcea, învingătoare în Cupa Municipiului Tulcea. Confruntarea dintre cele mai bune echipe de old-boys la fotbal în sală în acest an din cele două judeţe ale Dobrogei, desfăşurată pe durata a două reprize a câte 30 de minute, a început perfect pentru echipa constănţeană. Club 29 a deschis scorul în secunda 40, prin Viorel Farcaş, care a fructificat pasa excelentă primită de la Raj Cărăuleanu. Acelaşi Viorel Farcaş, desemnat cel mai bun jucător al meciului, şi-a trecut în cont dubla, în min. 21, la capătul unei acţiuni personale, fiind urmat de Raj Cărăuleanu, în min. 27, care a şutat şi el necruţător balonul, portarul Eugen Dumitru nemaiputând interveni. După 3-0 la pauză, Club 29 a mai redus din “turaţia motoarelor”, iar gazdele au marcat golul de onoare în min. 42, prin Dumitru Horovei, care l-a învins cu un şut puternic pe Laurenţiu Gheorghe, desemnat cel mai bun portar în meciul de sâmbătă. Scor final: Marix Tulcea - Club 29 Constanţa 1-3 (0-3), iar tulcenii se gândesc acum la revanşă pentru ediţia a II-a a întrecerii.

Au evoluat - Marix (antrenor: Iulian Bojlovici, delegat: Marian Păruş): Eugen Dumitru - Mihăiţă Simion, Adrian Militaru, Nuridin Ali, Roberto Iamandi, Dumitru Horovei, au mai jucat: Daniel Ceică, Nicu Tudor, Cristian Denuşi, Radu Coreţchi şi Cătălin Gherasim; Club 29 (delegat: Tudor Miron): Laurenţiu Gheorghe - Cristian Poşircă, Adrian Tănase, Viorel Farcaş, Marian Popa, Raj Cărăuleanu, au mai jucat: Mihai Georges, Ion Barbu, Cosmin Paşcovici, Adrian Slave şi Daniel Baraghin. Au arbitrat: Eduard Ioniţă şi Radu Lăcătuş. Observatori: Irinel Călin şi Stere Guteanu.