Cluburile din județul Constanța, multi-medaliate la CN de taekwondo

Constanța, capitala taekwondo-ului românesc

Sport 10 Mai 2016 / 17:21 1865 accesări
Medaliații de la CS Marina Constanța, alături de antrenorul Ciprian Encică

Așa cum am mai anunțat, Constanța a devenit, la sfârșitul săptămânii trecute, capitala taekwondo-ului românesc, grație celor trei competiții importante care au avut loc sâmbătă și duminică la Sala Sporturilor din Constanța. CS Tae Keon Hârșova și Federația Română de Taekwondo WTF, cu sprijinul Asociației Litoral - Delta Dunării și al Direcției Județene pentru Sport și Tineret Constanța, au organizat la Constanța Cupa „Tomis” pentru copii, juniori mici și cadeți (sportivi cu vârsta între 6 și 13 ani), Campionatul Național pentru juniori (sportivi cu vârsta între 14 și 17 ani) și Campionatul Național pentru seniori (sportivi cu vârsta între 17 și 35 de ani). După ce v-am prezentat rezultatele sportivilor de la CS Tae Keon Hârșova, iată și rezultatele înregistrate de celelalte cluburi din județul Constanța.

Multe medalii a cucerit și Clubul Sportiv Comunal Mihail Kogălniceanu (antrenor Laurențiu Palangă), care a participat la CN cu 12 sportivi și a obținut zece medalii: aur prin senioara Elena Pavel și junioarele Iulia Istrate, Teodora Grădinariu și Georgiana Pîslaru, argint prin juniorii Andrei Gevelegian și Roxana Eptici, bronz prin junioarele Anca Mihăilă și Alexandra Coteț și seniorii George Vlădăreanu și Bogdan Buzică. Pe echipe, CSC a ocupat locul 2 la juniori, după Steaua București.

La Cupa „Tomis”, Clasa A, din 14 sportivi, zece au urcat pe podium, iar câștigători au fost juniorii mici Denis Gheondea și Vasile Decusară, respectiv cadeții Larisa Diaconescu, Cătălina Mocanu și Cosmin Alexandru. Pe echipe, CSC MK s-a clasat pe locul 2, după CS Real Taekwondo Team Botoșani. Clubul din Kogălniceanu a participat și la Cupa „Tomis“ Clasa B, cu 19 sportivi. 11 dintre ei au urcat pe podium, iar Ioan Diaconu a terminat pe primul loc la copii 1. Pe echipe, CSC a ocupat locul 3, după CS Tae Keon Hârșova și Dunărea Galați.

CS Marina Constanța (antrenor Ciprian Encică) a obținut patru medalii la CN, toate la kyorugi, prin Denis Culică (juniori, locul 2 la 73 kg, Clasa B), Gerard Munteanu (seniori, locul 2 la 63 kg, Clasa B), Ioana Pintoiu (juniori, locul 3 la 52 kg, Clasa B) și Lavinia Gheorghiță (senioare, locul 3 la 49 kg, Clasa A). La Cupa „Tomis”, micuții sportivi constănțeni de la Marina au reușit 17 clasări pe podium, câștigători la categoriile respective fiind Paul Ionescu (copii 2, 25 kg), Adelin Culică (cadeți, 37 kg), Eduard Marin (copii 1, 30 kg), Cristian Leahu (copii 1, 30 kg), Răzvan Zaharia (juniori mici, 35 kg), toți la kyorugi, clasa B, Laurențiu Snagov (juniori mici, +40 kg) la kyorugi, clasa A, Ramona Marin (cadete) și Amalia Pletea (copii 1) la speed-kick clasa B.

CS Dacia Mircea Vodă (antrenor Daniel Palangă) a venit la Constanța cu 11 sportivi, iar șapte dintre ei au urcat pe podium. La CN de juniori, Ana Ivan a cucerit medalia de aur la categoria +68 kg, iar Emilia Scutaru (46 kg) a obținut bronzul, la fel ca senioara Marinela Ion (62 kg). La Cupa „Tomis”, clubul din Mircea Vodă a reușit patru clasări pe podium și a avut doi câștigători, pe Alin Roșca (juniori mici, +40 kg) și Mariana Crețu (cadeți, 33 kg).