CM 2022: Anglia a învins Senegal cu 3-0 și va întâlni Franța în sferturile competiției

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 04 Decembrie 2022 / 23:35 973 accesări

Selecţionata Angliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Senegalului cu scorul de 3-0 (2-0), duminică seara, într-un meci desfăşurat pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în optimile de finală.

Henderson a deschis scorul pentru Anglia în minutul 39, dintr-o pasă a lui Bellingham, aceasta fiind și prima fază importantă a englezilor.

Anglia a încheiat prima repriză în atac, iar Kane a reușit să marcheze pentru 2-0. A fost primul său gol la această ediție a Cupei Mondiale. Saka a majorat avantajul englezilor la 3-0, în minutul 57, primind o pasă în fața porții de la Foden.

Anglia rămâne neînvinsă în faţa echipelor africane în 22 de partide, bilanţul la Cupa Mondială fiind de patru victorii şi trei egaluri. Acesta a fost primul duel dintre Anglia şi Senegal.

Anglia va întâlni Franţa în sferturile de finală, pe 10 decembrie (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00). În optimi. Franţa a trecut de Polonia cu 3-1.