CM 2022: Croația s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins Japonia la loviturile de departajare

Cupa Mondială de fotbal din Qatar 2022

Sport 05 Decembrie 2022 / 20:03 977 accesări

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, în meciul care are loc luni, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, în care scorul a fost egal, 1-1, după 90 de minute, dar şi după prelungiri.

În minutul 43, japonezii au reușit să deschidă scorul prin Maeda, care a lovit mingea din 6 metri, după o centrare în careu.

În a doua repriză, Ivan Perišić a egalat, după ce a înscris pentru Croația în minutul 55.Pentru prima dată la campionatul de anul acesta, meciul a intrat în reprize de prelungiri.

După loviturile de departajare, Croația a înscris 3goluri, iar Japonia 1. Livakovic, portarul lui Dinamo Zagreb, a apărat 3 lovituri.

Pe data de 9 decembrie, Croația va juca cu învingătoarea meciului dintre Brazilia – Coreea de Sud, care începe luni la ora 21.