Constănţeanca Eliza Samara, a doua din lume

Tenis de masă / Finala Circuitului Mondial de Juniori

Sport 30 Octombrie 2006 / 00:00 778 accesări

Noua stea a tenisului de masă românesc, sportiva constănţeană Eliza Samara şi-a mai adăugat în palmares un succes remarcabil. Tînăra de 17 ani a cucerit medalia de argint a celui mai puternic turneu al lumii... "Finala Circuitului Mondial de Juniori”, competiţie organizată în localitatea sîrbă Vrsac. Deţinătoarea trofeului, cucerit anul trecut în Republica Dominicană, într-o competiţie de la care au lipsit însă chinezoaicele, Eliza Samara a avut în acest an un parcurs fără greşeală pînă în finală. După ce a cîştigat grupa preliminară, unde a dispus printre altele de chinezoaica Jia Wen, sportiva antrenată de Viorel Filimon şi Liliana Sebe a cîştigat la limită, 4-3, semifinala contra colegei de naţională Daniela Dodean. "Ne cunoaştem atît de bine, încît nu a fost nimic nou. De atîtea ori am pierdut în şapte seturi în faţa Danei, acum a fost rîndul meu să cîştig tot în şapte seturi", a spus Eliza Samara după întîlnirea cu Dodean. În finala de duminică după-amiază, jucătoarea constănţeană a întîlnit una dintre cele mai valoroase junioare ale lumii, chinezoaica Yan Yao, a şasea clasată în ierarhia mondială. În ciuda scorului drastic cu care a pierdut, 0-4, Samara a dat o replică extraordinară mult mai titratei adversare, pierzînd două seturi în prelungiri. Pentru argintul obţinut, junioara noastră a primit un cec în valoare de 1.700 de euro!

O altă sportivă de la LPS CSS Farul, cadeta Cristina Hîrîci, titulară în echipa Europei, a cîştigat două medalii de bronz în competiţia similară a categoriei sale de vîrstă, la echipe şi în proba de dublu, alături de suedeza Malin Patterson.