Constănţenii Alina Popescu şi Claudiu Bujin s-au calificat în finala CE de tineret

Sport 14 Iulie 2007 / 00:00 742 accesări

În această săptămînă se desfăşoară, la Debrecen (Ungaria), Campionatele Europene de tineret, competiţie în care sînt prezenţi şi trei sportivi constănţeni. Doi dintre ei au reuşit evoluţii remarcabile şi au pătruns în finale. În proba feminină de triplusalt, Alina Popescu (CSM Unirea Focşani - Farul) s-a calificat direct în finală datorită săriturii de 13,40 m, care reprezenta exact baremul necesar. La lungime băieţi, Claudiu Bujin (CS Farul - Steaua) a pătruns şi el în ultimul act cu o săritură de 7,55 m, aceasta fiind cea mai bună performanţă pentru sportivul constănţean în acest sezon. Bujin s-a calificat în finala de 12, programată aseară, cu al 8-lea rezultat. În cadrul aceleiaşi probe, Adrian Vasile (CS Farul Dinamo) a ratat prezenţa în finală, el sărind doar 7,28 m.

Tot în această perioada se dispută, la Ostrava (Cehia), Campionatele Mondiale de juniori II. Din delegaţia României fac parte şi trei sportive constănţene. Andreea Ogrăzeanu s-a clasat pe locul 5 în proba de 100 m, sportiva legitimată la CSS Alexandria - Farul urmînd să concureze şi în proba de 200 m. O performanţă remarcabilă a fost la un pas să realizeze Adriana Turnea, în proba de 5 km marş. Turnea a sosit pe locul 8 şi, chiar dacă a venit sub recordul naţional, ea a fost devansată în aceeaşi cursă de Alexandra Grădinariu, care a sosit a 7-a! În mod normal, Turnea ar fi trebuit să fie noua deţinătoare a recordului naţional, însă ea s-a oprit cu o tură de stadion înainte de final şi a fost apoi devansată de compatrioata sa! Tot la Ostrava a fost prezentă şi Andreea Rapotan, însă sportiva de la Farul CSS 1 a ratat prezenţa în finala probei de triplusalt.