CS Medgidia s-a impus în duelul cu HC Dobrogea Sud II

Handbal masculin / Divizia A, Seria B

Sport 26 Ianuarie 2020 / 21:14 856 accesări

Etapa a 15-a din Divizia A la handbal masculin a programat duminică, în Seria B, în Sala Sporturilor din Constanţa, confruntarea dintre HC Dobrogea Sud II (antrenori George Buricea şi Enis Murtaza) şi CS Medgidia (antrenori Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga). A fost o partidă în care la HCDS II au evoluat doar patru seniori, ceilalţi jucători din lot fiind juniorii I și II. Victoria a revenit echipei oaspete, ocupanta primului loc în clasament, CS Medgidia câştigând cu scorul de 34-30, la pauză 17-15, acumulând 33 de puncte. HC Dobrogea Sud II se află pe poziţia a treia, cu 24 de puncte.

„În condițiile în care Chilianu și-a găsit echipă în Qatar și a plecat în Golf, iar Dani Vasile face parte din lotul pentru Turda, singura opțiune între buturi a fost Preda, dar acesta a luat cartonaș roșu după numai 9 minute. Apostol a intrat în poartă și a făcut tot ce a putut…”, menţionează site-ul oficial al formaţiei constănţene.

Au evoluat următoarele echipe - HCDS II: Preda, Apostol - I. Stănescu jr. 11 goluri, Ostace 5g, Susanu 4g, Moroșanu 4g, Chifor 3g, Cazacu 1g, Soare 1g, Bruj 1g, Costea, Apostol, Cutura; CS Medgidia: Fîntînă, Vasilescu - Olteanu 8 goluri, Loghin 6g, Hodorogea 6g, Ion 5g, Pană 4g, Bondor 4g, Naumenko 1g, Olar, Avramescu, Damian, Mureșeanu, Cimpu, Bida. Arbitri: A. Manafu / D. Pavel (București).

În etapa viitoare, HCDS II va juca duminică, 2 februarie, în deplasare, cu CSU Piteşti, iar CS Medgidia nu va evolua.