CS Tomis, pas important spre sferturi

Handbal (f) / Cupa Challenge, optimi de finală, manşa tur: CS Tomis Constanţa - ABU Baku 32-22

Sport 11 Februarie 2008 / 00:00 750 accesări

După ce în sezonul trecut al Cupei Challenge s-a împiedicat în sferturi, echipa feminină de handbal CS Tomis Constanţa şi-a propus să ajungă în finala competiţiei. Pentru realizarea acestui obiectiv, elevele lui Lucian Râşniţă şi Ion Puşcaşu au făcut un pas foarte important duminică, în Sala Sporturilor, în duelul cu formaţia ABU Baku (Azerbaidjan). Tomisul s-a impus categoric în manşa tur a optimilor de finală, obţinînd victoria cu 32-22. Ambele echipe au început slab partida, scorul fiind deschis abia după patru minute de joc de către căpitanul echipei azere, Tankaskaya. Prima repriză a fost însă la discreţia gazdelor. Decise să tranşeze calificarea încă din tur, constănţencele au condus în permanenţă, mărind treptat diferenţa de pe tabela de marcaj. Drept urmare, CS Tomis a plecat la cabine cu un avantaj categoric, 20-11, după ce a condus şi la zece goluri. La reluare însă, tomitanele au intrat în teren mult mai relaxate, iar oaspetele s-au apropiat ameninţător, la patru goluri, 23-19. Ţinute în joc de intervenţiile excelente ale portăriţei Alexandra Cazacu, constănţencele au continuat să domine partida, restabilind diferenţa pînă la finalul partidei, 32-22. “Am avut şansa să cunoaştem această echipă şi am pregătit foarte bine această partidă. Echipa a arătat că are potenţial în prima repriză, însă în a doua nu a mai reuşit aceeaşi evoluţie. Ne aşteaptă un meci foarte greu în retur, dar sperăm ca această calificare să fie de partea noastră pentru că ne dorim foarte mult prezenţa în finală”, a declarat Ion Puşcaşu, antrenorul principal al grupării de pe litoral. “La o diferenţă de zece goluri e greu să spui ceva despre meciul retur de la Baku, dar noi vom face tot posibilul să arătam că sîntem o echipă puternică”, a spus şi antrenorul echipei azere, Georgy Voronov. Au marcat: Druţu 9g, Marcu 6g, Grigore 5g, Drilea 4g, Pîrîianu 4g, Mateescu 2g, Jerebie 1g, Georgescu 1g - pentru Tomis; Tankaskaya 6g, Jafarova 4g, Ulyanich 4g, Abasova 3g, Deryabina 2g, Khametova 1g, Gorotsova 1g, Akhromeyeva 1g - pentru ABU. Meciul retur dintre CS Tomis şi ABU Baku este programat sîmbătă, 16 februarie, la Baku (Azerbaidjan).