CS Volei 2004 Tomis şi-a stricat sărbătorile

Volei (f) / DA1-11: CSM Lugoj - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 3-0

Sport 20 Decembrie 2007 / 00:00 693 accesări

Ultima partidă oficială din anul 2007 s-a soldat cu o înfrîngere pentru formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa. Jucătoarele pregătite de Iuliana Enescu şi Constantin Alexe au cedat pe terenul formaţiei CSM Lugoj, scor 0-3. În ciuda aparenţelor, partida a fost extrem de echilibrată, fiecare set decizîndu-se la mare luptă. Cel mai lung a fost setul inaugural, pe care gazdele şi l-au apropiat cu 35-33 după ce sportivele Tomisului au irosit trei mingi de set! În actul secund Tomis s-a desprins la 23-20 şi părea că va egala situaţia la general, dar CSM Lugoj a izbutit un final de excepţie şi s-a impus cu 25-23. În setul al treilea s-a mers cap la cap pînă la 23-23, cînd din nou gazdele au dovedit un plus de concentrare în final şi au lichidat definitiv conturile, după 25-23. S-a încheiat 3-0 pentru CSM Lugoj (35-33, 25-23, 25-23), astfel că CS Volei 2004 Tomis a încheiat turul Diviziei A1 pe locurile 8-9, cu 15 puncte, la egalitate perfectă cu învingătoarea sa de aseară, CSM Lugoj.

Rezultatele etapei a 11-a: CSM Lugoj - CS Volei 2004 Tomis Constanţa 3-0, CSU Tg. Mureş - Unic Piatra Neamţ 1-3, Penicilina Iaşi - IOR Bucureşti 3-0, U. Cluj - Ştiinţa Bacău 0-3 şi Rapid - Dacia Mioveni 2-3. Partida Dinamo - CSU Galaţi va fi reprogramată.