CSU Neptun a cedat în derby-ul rundei

În Divizia A la handbal feminin

Sport 14 Ianuarie 2018 / 17:38 1057 accesări

Handbalistele constănțene au suferit prima înfrângere pe teren propriu în actualul campionat

Întâlnirea dintre formațiile CSU Neptun Constanţa şi SCM Gloria Buzău, primele două clasate din Divizia A la handbal feminin, desfășurată sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa, a fost una încheiată cu victoria oaspetelor, care și-au păstrat invincibilitatea din actualul campionat. Meciul din etapa a 16-a a Seriei A, prima a returului, a fost unul echilibrat în prima repriză, însă deciziile arbitrilor nemțeni Murariu și Tăbăcariu au permis primei clasate să intre în avantaj la cabine, scor 12-9. Handbalistele antrenate de Ionuţ Puşcaşu şi Lăcrămioara Ilie au cedat după pauză și buzoiencele s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj, obținând în final o victorie fără emoții, la opt goluri diferență, scor 28-20. Golurile echipei constănțene au fost marcate de Andreea Pintilie 6, Bianca Căldare 5, Mihaela Rebeca 4, Ana Oprică 4 și Andreea Ciucanu 1.

În etapa viitoare, CSU Neptun va juca miercuri, 24 ianuarie, în deplasare, cu Steaua București. În clasament, SCM Buzău este pe locul 1, cu 45 de puncte, iar CSU Neptun Constanța și CSU Știința București au câte 36 de puncte, departajate de golaveraj.