CSU Neptun, două înfrângeri la Memorialul “Constantin Tiţa“

Handbal feminin

Sport 29 Decembrie 2011 / 00:00 560 accesări

Aflată în plină perioadă de pregătire, CSU Neptun Constanţa a debutat, ieri, la cea de-a treia ediţie a Memorialului “Constantin Tiţa“ la handbal feminin, turneu organizat de campioana Oltchim Rm. Vîlcea şi la care mai participă formaţiile Corona Braşov şi HCM Roman. În primul meci al zilei, tânăra formaţie constănţeană a întâlnit chiar campioana Oltchim, în faţa căreia a pierdut, scor 28-39 (17-22). A fost însă o partidă foarte bună făcută de constănţence mai ales în prima repriză. Cu mult curaj în atac, unde Iovănescu a demonstrat că este una dintre cele mai importante componente ale echipei, dar şi cu Dincu şi Mărginean într-o formă bună, CSU Neptun a păstrat echilibrul până cu şapte minute înainte de pauză, când tabela indica doar 16-15 pentru Oltchim. Experienţa Oltchimului a făcut diferenţa în finalul primei jumătăţi a partidei, gazdele intrând la cabine cu un avans de cinci goluri, 22-17. CSU Neptun nu a mai reuşit să păstreze ritmul decât în primele 15 minute ale părţii secunde, Oltchim distanţându-se apoi pentru a-şi asigura o victorie clară, scor 39-28. „Un joc bun, care ne oferă moral şi încredere pentru viitor. Se cunoaşte o creştere în joc şi sper să eliminăm greşelile care şi de data aceasta ne-au dat mari bătăi de cap. Am dat o replică bună, dar avem nevoie de constanţă în joc. Cred că este o performanţă bună că am înscris 28 de goluri Oltchimului la ea acasă. Rolul acestor meciuri este de a rula întreg lotul de jucătoare şi fiecare componentă să evolueze cât mai mult“, a declarat antrenorul principal al echipei constănţene, Florentin Pera. Pentru CSU Neptun au înscris: Iovănescu şi Mărginean - câte 6g, Dincu şi Sen - câte 5g, Neag şi Sheiko - câte 2g, Roiban şi Cîrstea - câte 1g.

EŞEC ŞI CU ROMAN. Aseară, în a doua partidă a zilei, CSU Neptun Constanţa a întâlnit pe HCM Roman, în faţa căreia a pierdut, scor 29-34 (12-19). Pentru CSU Neptun au marcat: Cîrstea 8g, Iovănescu 4g, Sheiko şi Sen - câte 3g, Mărginean, Arfir, Dincu şi Roiban - câte 2g, Neag, Rusali şi Ionescu - câte 1g.

Rezultate înregistrate ieri: Corona Braşov - HCM Roman 25-24, Oltchim Rm. Vîlcea - CSU Neptun Constanţa 39-28, CSU Neptun Constanţa - HCM Roman 29-34. Partida Corona Braşov - Oltchim Rm. Vîlcea a luat sfârşit după închiderea ediţiei.

Astăzi se dispută ultimele două meciuri ale turneului: CSU Neptun Constanţa - Corona Braşov (ora 11.00, în direct la Digi Sport 1) şi Oltchim Rm. Vîlcea - HCM Roman (ora 13.00, în direct la Digi Sport 1).

TRANSFER IMPORTANT. Conducerea CSU Neptun a reuşit primul transfer de marcă din această perioadă, ajungând la un acord cu interul dreapta Renata Andrada Ghionea, în vârstă de 26 ani, ultima oară la Oţelul Galaţi. „Este o jucătoare de valoare, care ne poate ajuta să ne îndeplinim obiectivul fixat pentru actualul sezon, acela de a menţine handbalul feminin constănţean în prima ligă“, a declarat directorul executiv al CSU Neptun, Paul Alexe. Noua jucătoare a Neptunului a semnat o înţelegere valabilă până la finalul campionatului cu drept de prelungire şi se va alătura lotului pe 2 ianuarie 2012.