CSV 2004 Tomis a început bine “Turul României”

Volei (f) / DA1, meci în devans din etapa a 10-a: CSM LUGOJ - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 27 Noiembrie 2012 / 00:00 466 accesări

A doua zi după meciul de sâmbătă cu SCM U. Craiova, câştigat cu 3:0 la Constanţa, jucătoarele de la CSV 2004 Tomis au plecat spre vestul ţării, pentru un “mini-turneu” în care vor susţine două meciuri de campionat şi unul de Cupa României, cu doar câte o zi de pauză între ele! Duminică seară, fetele antrenate de Zakoc şi Alexe s-au antrenat în sala din Lugoj, iar aseară au jucat cu echipa locală CSM, pe care au învins-o cu 3:0 (25:22, 25:21, 25:17) într-un meci devansat din etapa a 10-a a Diviziei A1 la volei feminin. Gazdele au oferit o replică destul de bună, peste locul ocupat în clasament, au fost chiar în avantaj pe tabelă în prima treime a seturilor 2 şi 3, însă n-au avut resurse de a câştiga măcar un set în faţa campioanei. Tomis şi-a impus superioritatea graţie unui joc complet, excelând la preluare şi blocaj. „Este un tur de forţă din care încercăm să ieşim cât mai bine, dar aşa se întâmplă când joci pe mai multe fronturi. Sunt meciuri pe care trebuie să le jucăm, iar când vrei performanţă trebuie să faci şi sacrificii. Meciul de la Lugoj l-am controlat de la un capăt la altul şi nu le-am dat şansa adversarelor să-şi facă jocul. Felicitări fetelor pentru efortul lor şi sperăm la încă două victorii în meciurile de la Tîrgu Mureş şi Sibiu”, a declarat antrenorul secund al echipei constănţene, Constantin Alexe.

Au evoluat - CSM Lugoj (antrenori Bogdan Paul şi Dorin Horvath): Tătaru - Lupaşcu, Canea, Vasinca, Jovanovic, Lupescu şi Ispas - libero (au mai jucat: Radonjic, Lungu şi Crişan-Grama); CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Jeoselyna Rodriguez, Gavrilescu, Holness, Cazacu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Ganzer şi Genesis Francesco).

Tot ieri, în Divizia A1, s-a jucat şi un meci din etapa a 8-a: Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti 3:0 (25:22, 25:16, 25:13). Partida U. Cluj - Ştiinţa Bacău va avea loc astăzi, de la ora 16.00. Clasament: 1. Ştiinţa Bacău 20p/7j (setaveraj: 21:3); 2. CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 19p (21:6); 3. Dinamo Bucureşti 18p (20:9); 4. CS Volei Alba-Blaj 18p (20:11); 5. CSM Bucureşti 13p (15:13); 6. SCM U. Craiova 13p (15:14); 7. Unic Piatra Neamţ 12p (12:14); 8. CSU Medicina Tg. Mureş 11p (16:16); 9. CSM Lugoj 9p/9j (12:20); 10. CSM Sibiu 6p (9:19); 11. U. Cluj 2p/7j (6:21); 12. Argeş Volei Piteşti 0p/7j (0:21).

MÂINE, CSV 2004 TOMIS JOACĂ LA TG. MUREŞ. Formaţia constănţeană va avea săptămâna aceasta un program mai puţin obişnuit, cu câte un meci la două zile! Campioana îşi continuă “turneul” în vestul şi centrul ţării cu două partide în Ardeal: mâine la Tg. Mureş (ora 17.00, manşa retur din sferturile Cupei României, în tur, la Constanţa: 3:1 pentru CSV 2004 Tomis) şi vineri la Sibiu (ora 15.00, partidă în devans din etapa a 9-a).