CSV 2004 Tomis, în semifinalele Cupei României

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: CSU MEDICINA TG. MUREŞ - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 29 Noiembrie 2012 / 00:00 474 accesări

Aseară, la Tg. Mureş, CSV 2004 Tomis a obţinut calificarea pentru semifinalele Cupei României la volei feminin, după ce a dispus, cu 3:1 (25:23, 22:25, 25:21, 25:17), de formaţia locală CSU Medicina, acelaşi scor cu care câştigase şi partida tur, de la Constanţa. După cum arată şi rezultatul pe seturi, campioana a început foarte bine meciul şi a controlat primul set, în care s-a impus mai clar decât o arată scorul. Gazdele au revenit şi au restabilit egalitatea, însă mai mult nu au reuşit. Odată cu câştigarea setului 3, totul a fost clar în privinţa echipei calificate mai departe şi mureşencele au cedat psihic, astfel că partida n-a mai avut istoric. Chiar dacă gazdele au blocat mai bine, Tomis a fost superioară la serviciu, atac şi preluare, “arme” cu care a făcut diferenţa. Antrenorii constănţeni au utilizat în acest meci formula standard de echipă, cu menţiunea că Ganzer a jucat în setul 4 pe postul lui Rodriguez, pe care o mai înlocuise cu succes şi în cele două seturi anterioare.

Au evoluat - Medicina (antrenori Milorad Kijac şi Ugljesa Segrt): Pintea - Tsvetanova, Iancu, Grigorova, Salaoru, Trică şi Foca - libero (au mai jucat: Ivanciu, Mateaş, Poboroniuc, Peterlicean şi Paşca); CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Jeoselyna Rodriguez, Gavrilescu, Holness, Majstorovic, Cazacu şi Vujovic - libero (au mai jucat: Lamb, Ganzer şi Genesis Francesco).

Tot ieri a mai făcut pasul spre semifinalele Cupei României şi CSM Bucureşti, care a eliminat pe Unic Piatra Neamţ cu scorul general de 4-3. După 0:3 în meciul tur din Capitală, Unic a învins pe teren propriu, cu 3:1 (25:22, 25:23, 19:25, 25:23), scor insuficient pentru calificare. Dinamo Bucureşti a jucat în devans cu CSM Sibiu, pe care a eliminat-o cu un dublu 3:0. Meciul retur dintre CS Volei Alba-Blaj şi Ştiinţa Bacău (în tur: 1:3) a fost amânat pentru data de 16 ianuarie 2013. Final Four-ul Cupei României la volei feminin este programat în perioada 26-27 aprilie 2013.