CSV 2004 Tomis, învinsă din nou de Kazan

Volei feminin / Liga Campionilor, Grupa E, etapa a 4-a: DINAMO KAZAN - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 22 Noiembrie 2012 / 00:00 447 accesări

Aseară, la Kazan, în Centrul de Volei ”Sankt Petersburg”, CSV 2004 Tomis Constanţa a înregistrat a doua înfrângere în Grupa E din Liga Campionilor la volei feminin. ”Sirenele” s-au înclinat în faţa puternicei echipe locale Dinamo, însă nu au pierdut la fel de net ca săptămâna trecută, la Constanţa. Scorul final, 3:0 (26:24, 25:19, 25:17) pentru campioana Rusiei, arată că echipa oaspete s-a luptat din greu pentru a arăta că are valoare, mai ales că în meciul tur nu trecuse de cota 18 puncte în niciun set!

Antrenorul Darko Zakoc a abordat meciul cu favorita grupei fără trei titulare, Sevarika, Neaga-Calotă şi Gavrilescu. Sârboaica, absentă din cauza unei accidentări, a fost suplinită cu succes de junioara Cazacu, una dintre cele mai bune jucătoare ale Tomisului în acest meci, iar celelalte două au intrat în primul, respectiv, în al doilea set, şi au rămas până la final. În primul set, campioana României a recuperat spectaculos un dezavantaj de 6-7 puncte, a egalat la 24 şi a avut atacul, însă nu a reuşit mai mult. În setul 2, pe serviciul lui Rodriguez, formaţia noastră a revenit de la 6:3 la 6:9, graţie unor atacuri bine executate de Cazacu. A urmat însă o serie a gazdelor, care au întors de la 7:10 la 15:10 pe serviciul Gamovei! În continuare, nici setul, nici meciul nu au mai avut istoric, Dinamo Kazan reuşind să-şi impună superioritatea la toate capitolele. Înfrângerea nu reduce însă deloc şansele de calificare ale formaţiei constănţene, pentru care capital va fi meciul de la Constanţa din ultima etapă, cu Urbino. Un succes de trei puncte ar putea fi suficient pentru ocuparea locului 2 în clasamentul final sau chiar pentru a continua în Liga Campionilor de pe locul 3.

Au evoluat formaţiile: Dinamo Kazan (antrenori Rishat Gilyazutdinov şi Dzianis Matsveyeu): Startseva - Gamova, Borisenko, Bown, Larson-Burbach, Evdokimova şi Ulanova-libero (au mai jucat: Voronkova şi Khrzhanovskaya); CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Genesis Francesco - Jeoselyna Rodriguez, Lamb, Holness, Cazacu, Majstorovic şi Vujovic-libero (au mai jucat: Neaga-Calotă, Gavrilescu şi Ganzer).

Tot ieri, în etapa a patra a Grupei E, Schweriner SC a învins pe Robur Tiboni Urbino cu 3:0 (25:21, 25:6, 25:19). După patru etape, clasamentul Grupei E arată astfel: 1. Kazan 10p (setaveraj: 11:3); 2. Schwerin 6p (9:8); 3. Constanţa 5p (6:9); 4. Urbino 3p (4:10).