CVM Tomis a început drumul spre finala Cupei României

Volei (m) / Cupa României, sferturi de finală, manşa tur: CVM TOMIS CONSTANŢA - ARCADA GALAŢI 3:0

Sport 05 Martie 2014 / 00:00 860 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa şi-a început ieri, pe teren propriu, parcursul din Cupa României la volei masculin, ediţia 2013-2014, competiţie în care este deţinătoarea trofeului. Campionii o au ca adversară în faza sferturilor de finală pe Arcada Galaţi, formaţie care a acceptat să joace la Constanţa ambele manşe. Aseară, în Sala Sporturilor, CVM Tomis s-a impus cu scorul de 3:0 (25:18, 25:16, 25:21), după un meci în care ambii antrenori au mizat pe jucătorii mai puţin utilizaţi în acest sezon. Prea multe nu sunt de spus despre această partidă, în care gălăţenii au luptat cât au putut, dar valoarea gazdelor a decis câştigătoarea. Trebuie să remarcăm prestaţia tânărului Adrian Aciobăniţei, care a realizat cele mai multe puncte, 13, dar şi punctul reuşit de Răzvan Tănăsescu (a jucat în locul lui Nemec de la 9:6 în setul al treilea), cu un atac din zona 2! Manşa retur din sferturi va avea loc astăzi, de la ora 11.00 (în direct la Neptun TV), tot în Sala Sporturilor din Constanţa.

„Adversarul de astăzi (n.r. - ieri) nu ne-a pus prea multe probleme. Mai greu a fost să trecem peste dezamăgirea produsă de eliminarea din Cupa CEV. Toţi ne-am dorit foarte mult să jucăm finala”, a declarat Andrei Laza, centrul Tomisului. „Obiectivele celor două echipe sunt total diferite. De aceea am venit aici cu gândul să testăm echipa a doua, să vedem dacă ne putem baza şi pe ceilalţi jucători din lot la meciurile din play-off. Mâine (n.r. - astăzi) vom lupta pentru a câştiga măcar un set. Dacă reuşim, va fi foarte bine pentru noi. Înseamnă că avem cât de cât valoare şi nu ne antrenăm degeaba”, a spus Marian Apostu, jucător şi antrenor principal la Arcada. Dintre titularii Arcadei, universalul Crăciun şi extrema Romanescu nu au făcut deplasarea la Constanţa, iar centrii Apostu şi Harabagiu au fost rezerve în partida de ieri, ca şi libero-ul Doru Ghimeş.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Stoian 1p - Nemec 11p, Stancu 3p, Laza 7p, D. Pavel 9p, Aciobăniţei 13p şi Ivanov - libero (au mai jucat: Spînu 10p - 3 aşi şi 4 blocaje şi Tănăsescu 1p); Arcada (antrenori Marian Apostu şi Neculai Harabagiu): Rîpeanu - Palfi 4p, Cerşemba 6p, Voinea 4p, Cristudor 9p, Dragomir 8p şi Pîrvu - libero (au mai jucat: D. Ghimeş şi Martin 3p).

BAIA MARE, ÎN FINAL FOUR Prima formaţie calificată în Final Four este Ştiinţa Explorări Baia Mare, care a obţinut două victorii în faţa echipei VCM LPS Piatra Neamţ: cu scorul de 3:1, în tur, şi cu 3:0 (25:15, 25:16, 25:23) aseară, în returul de pe teren propriu.

Programul celorlalte două meciuri din retur, care au loc astăzi: SCM U. Craiova - Dinamo Bucureşti (ora 16.00) - în tur: 0:3; Unirea Dej - CSVM Zalău (ora 17.30, în direct la Digi Sport 3) - în tur: 1:3. În sferturi se joacă tur-retur şi se califică mai departe echipa care câştigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manşe, după meciul retur se joacă set de aur pentru stabilirea echipei calificate. Câştigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat pe 22 şi 23 martie.

Şi în competiţia feminină se decid astăzi trei semifinaliste, care se vor adăuga echipei Unic Piatra Neamţ, care a evoluat în devans cu CSV 2004 Tomis Constanţa şi s-a calificat pentru Final Four după două victorii cu 3:0. Programul partidelor: Dinamo Bucureşti - CS Volei Alba-Blaj (ora 14.00) - în tur: 3:1; Ştiinţa Bacău - CSU Medicina Tg. Mureş (ora 17.00) - în tur: 3:0; CSM Lugoj - CSM Bucureşti (ora 18.30) - în tur: 0:3.